Socialno omrežje je v šestih kategorijah nominirano tudi za zlate globuse, ki jih bodo podelili prihodnjo nedeljo. Foto:
Socialno omrežje je v šestih kategorijah nominirano tudi za zlate globuse, ki jih bodo podelili prihodnjo nedeljo. Foto:
Giovanna Mezzogiorno
Italijansko igralko Giovanno Mezzogiorno so izbrali za najboljšo igralko za njeno upodobitev Mussolinijeve sopotnice Ide Dalser v filmu Vincere.
Carlos.
Za najboljši tujejezični film so kritiki izbrali Carlosa.

Veliko se je že pisalo o zadnjem filmu Davida Fincherja, zgodbi o začetkih nastajanja Facebooka in dokazovanju, kdo je njegov pravi 'oče' - po oglaševanju so sledile dobre kritike, zdaj pa se naslov vedno znova pojavlja tudi podelitvah raznih filmskih nagrad. Sezona podeljevanja teh se je začela že pred dobrim mesecem dni in če se bodo vsako leto ponavljajoče se napovedi, kako so vsa ta priznanja pomembno kazala, kakšen bo seznam nominirancev za oskarje, izkazale za pravilne, Socialnemu omrežju vsaj ena nominacija res ne bi smela uiti.
Filmu je pripadal tudi tradicionalen večer, na katerem se je v manhattanski restavraciji zbralo 46 najuglednejših filmskih kritikov in izbralo tiste naslove, ki so po njihovem mnenju v filmskem svetu najbolj zaznamovali preteklo leto.
Socialno omrežje je torej najboljši film, Jesse Eisenberg, ki v tem igra ustanovitelja Facebooka Marka Zuckerberga, je najboljši igralec, David Fincher najboljši režiser in Aaron Sorkin zaslužen za najboljši scenarij. Za najboljšo igralko so izbrali Giovanno Mezzogiorno za vlogo v filmu Vincere, ki prikazuje vzpon italijanskega diktatorja Benita Mussolinija in njegov odhodi od žene in družine. Najboljši stranski igralec je Geoffrey Rush za nastop v še enem v sezoni nagrad opevanem filmu Kraljev govor, v stranski ženski vlogi pa je po mnenju kritikov blestela Olivia Williams v vlogi žene britanskega premierja v filmu Romana Polanskega Pisatelj v senci. Med tujejezičnimi filmi so za najboljšega izbrali Carlosa, pet ur in pol trajajoči izdelek francoskega filmarja Olivierja Assayasa o življenju venezuelskega terorista Ramíreza Sáncheza, bolj znanega kot Carlosa Šakala.
Najbolj cenjeni ameriški kritki
Zgodovina Narodnega društva filmskih kritikov sega v leto 1966, v njem pa sedi 61 poznavalcev filma iz raznih koncev ZDA; med temi Kenneth Turan iz Los Angeles Timesa, Joe Morgenstern iz The Wall Street Journal, David Denby iz The New Yorker in Roger Ebert iz Chicago Sun-Times.
V bran iranskima filmarjema
Društvo je pred kratkim pozvalo k premisleku sistema razvrščanja oznak primernosti filma, saj je prepričano, da se z obstoječim sistemom vse preveč približujejo cenzuri. Prav tako so njegovi člani nastopili proti obsodbi iranskih režiserjev Jafarja Panahija in Mohammada Rasoulofa na šest let zaporne kazni in dvajsetletno prepoved snemanja filmov. Kritiki so pozvali iransko vlado, da izpusti režiserja, saj lahko njuno delo le 'spodbudi nadaljnji razvoj vrednot, kot so pravica, sočutje, toleranca in človekovo dostojanstvo.'