Tretja izvedba festivala, dogajanje katerega se je začelo že dopoldne s seminarjem o filmski vzgoji s poudarkom na animiranem filmu, se je uradno odprla s predstavitvijo tekmovalnega programa. Od 249 kratkometražnih filmov, ki si jih bo mogoče ogledati do 16. decembra, bo 233 animiranih in 16 igranih filmov iz 39 držav, v program paso vključili še dva celovečerna filma, ki sta bila na ogled že pred začetkom festivala.
V tekmovalni program, ki je namenjen srednje in vzhodnoevropski produkciji, se je uvrstilo 52 kratkometražnih izdelkov. Sklep festivala bo tako v znamenju razglasitve nagrajencev in projekcije zmagovalnih filmov in avdio-vizualnega koncerta skupine Srečna mladina.
V boju za nagrado tudi trije slovenski filmi
Na Animateki bo letos v različnih sekcijah sodelovalo sedem slovenskih ustvarjalcev, deset pa jih je sodelovalo pri ustvarjanju animirane vizualne podobe, ki bo v ozadju med zaključnim koncertom Srečne mladine. Tri slovenski izdelki se predstavljajo tudi v tekmovalnem delu - Bizgeci: Nogomet Grege Mastnaka, Dvorišče Nejca Sajeta in Prdci - Vonj ljubezni Polone Sepe, Vladimirja Lebna in Uroša Goričana.
Žirija se predstavi
Festivala se bodo tudi tokrat udeležili številni poznavalci animiranega filma, med katerimi je 32 avtorjev animacij ter producenti in organizatorji sorodnih festivalov po svetu. V programu so organizatorji posebej opozorili na sekcijo Žirija se predstavi, ki bo med drugim ponudila retrospektivo Patricka Smitha, zbirko študentskih filmov francoske šole animiranega filma La Poudriere iz obdobja 2001-2006, najboljši filmi s festivala Fresh Film Fest 2006 ter 13 kratkih sodobnih nemških animiranih filmov, ki so nastali med letoma 1995 in 2006.
Letošnji festival pa ponuja tudi novost, ki jo predstavljajo Polnočne alternative, v katere so uvrstili eksperimentalne, eksplicitne in politično nekorektne filme. Festival ponuja tudi program animiranih filmov o človekovih pravicah, ki so ga pripravili v sodelovanju z varuhom človekovih pravic Matjažem Hanžkom. Te filme si bo mogoče ogledati brezplačno.
V spomin na Gorazda Bizjaka
Še pred začetkom festivala, ki je letos posvečen spominu na sodelavca festivala Gorazda Bizjaka, si je bilo mogoče ogledati dve celovečerni predfestivalski premieri. V Kinoteki so premierno predstavili francoski film Prerokba žab, nato pa še češki film Fimfarum 2. Festival ohranja tudi vzgojno-izobraževalni program za osnovnošolske in dijaške skupine, ki so ga poimenovali Slon. Za učitelje osnovnih in srednjih šol so pripravili seminar o filmski vzgoji s poudarkom na animiranem filmu s predstavitvami, projekcijo in praktično delavnico.
Ustavrjalni izziv za mlade
Organizatorji Animateke so pripravili tudi natečaj Ustvarjalni izziv, na katerem so lahko sodelovali mladi avtorji z animacijami, narejenimi s pomočjo mobilnega telefona. Strokovna žirija, ki jo sestavljajo Prassel, Matej Lavrič in Edo Nasufovič, je med 48 deli izbrala dva zmagovalca, ki ju bodo razglasili na zaključni prireditvi festivala. Mednarodno žirijo, ki bo izbrala najboljši film, letos sestavljajo norveški grafični oblikovalec in ilustrator Lars Fiske, letošnji gostujoči umetnik festivala, ki bo pripravil razstavo svojih del v preddverju Kinodvora, Annick Teninge (Francija), Joachim Kreck (Nemčija), Jan Stehlik (Češka) in Patrick Smith (ZDA). Na sklepni slovesnosti bodo podelili tudi nagrado po izboru občinstva.
Odpiranje okna v svet
Ob 3. Animtaeki opozarja direktor festivala Igor Prassel na to, da v Sloveniji še vedno ni šole na akademski ravni, ki bi gojila smer animacije in dodaja, da se možnosti, ki jih nudi animacija ne izkorišča dovolj, prav tako pa animirani filmi nimajo zadosti prostora za predstavitev v drugih medijih. Prav to predstavlja organizatorjem Animateke tudi dodaten izziv, v sklopu festivala pa skušajo tako ponuditi čim širšo produkcijo animiranih in kratkometražnih filmov, da bi spodbudili slovenske avtorje k ustvarjanju in jim s pomočjo festivala idprli okno v svet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje