Po hollywoodskem filmu o britanski pisateljici Ljubljena Jane režiserja Juliana Jarrolda je njeno življenje dobilo še eno podobo, ki predstavlja drugačno plat Austenove. V nadaljevanki je ta namreč spogledljivo dekle, ki po večernem druženju pogosto zdravi "mačka" in si po privolitvi v poroko dan pozneje rada premisli.
"O njej vemo tako malo, a menim, da ni hrepenela po poroki. Želela je razumeti odnos med moškim in žensko, kar je znala v svojih romanih tudi spretno podati," je o Jane nekoč povedal Tom Lefroy, ki se je začel s pisateljico spogledovati leta 1796. Scenarij nadaljevanke temelji na nekaj več kot 100 ohranjenih pismih Austenove njeni ljubljeni sestri Cassandri in mlajši nečakinji Fanny.
Trd oreh med snubci
Austenova, ki se je podpisala pod knjižne klasike, kot sta Prevzetnost in pristranost ter Razsodnost in rahločutnost, nikoli ni našla svojega gospoda Darcyja. Kljub temu pa nadaljevanka pripoveduje o kar nekaj romancah in ženitnih ponudbah, ki jih je 27-letna pisateljica sprva sprejela, nato pa po dobrem premisleku zavrnila.
V srednjih letih spoznamo Austenovo, ki se je zagledala v 10 let mlajšega zdravnika, ki je zdravil njenega brata. "Sama menim, da je bila noro zaljubljena vanj," je prepričana Hughesova, ki si pisateljico predstavlja tudi kot neverjetno spogledljivko in dekle, ki se je rado zabavalo.
Vse kaj drugega kot dolgočasno življenje
"Bila je povsem normalno dekle. Če je odšla na zabavo, si je tam privoščila nekaj vina in se gotovo zbudila z mačkom." Scenaristka je prepričana, da je Cassandra uničila precej pisem, da bi tako zaščitila sestrino zasebnost. "Danes vsi mislimo, da so takrat živeli konservativna in dolgočasna življenja. A niso bila nič bolj dolgočasna od naših, nekatera celo zanimivejša."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje