Aprila letos so se pojavile govorice, da Lynch pripravlja nadaljevanje zdaj že kultnega Mullholand Driva. Foto:
Aprila letos so se pojavile govorice, da Lynch pripravlja nadaljevanje zdaj že kultnega Mullholand Driva. Foto:
Na spletni strani filma El Cosmonauta takole štejejo svoje 'producente'. Foto: Spletna stran filma
Ridley Scott
Ridley Scott in Kevin Macdonald ljudi naprošata, naj posnamejo 'en dan v svojem življenju' (natančneje, 24. julij 2010) - iz prispevkov bosta sestavila 'prvi film iz uporabniških vsebin v zgodovini', Life in A Day. Foto: epa

Očitno so mimo časi, ko je bilo treba le na dolgo kosilo z bolj ali manj razumevajočim filmskim "mogulom", ki je lahko z enim podpisim uresničil režiserjevo vizijo in ga rešil finančnih stisk. Zdaj je treba za malce bolj oprijemljivo izkazovanje podpore prositi kar lastne oboževalce - in jim v zameno ponuditi ekskluzivne spominke ali pa celo omembo v odjavni špici filma.

Pa ne govorimo o neznanih imenih: točno tega pristopa se je lotil David Lynch, ki si je s hermetičnimi mojstrovinami tipa Eraserhead in Mulholland Drive pridobil precejšnjo četo gorečih oboževalcev. Lynch, ki je bil likovni umetnik, še preden je bil režiser (študiral je na pensilvanski likovni akademiji), je ustvaril abstrakten avtoportret, katerega kopijo bo dobil vsak, ki je pripravljen primakniti 50 dolarjev k proračunu nastajajočega filma Lynch Tree, ki bo dokumentarec o Lynchevem življenju in delu.

Producent filma Jon Nguyen to potezo parafrazira kot "željo, nekaj vrniti oboževalcem, ki bi radi prispevali denar". "Zbiranje sredstev za snemanje je lahko zelo dolgotrajen postopek, zato smo dobili idejo za t. i. 'crowd funding'. Z njo smo šli do Davida Lyncha, ki je bil pripravljen sodelovati. Vsak, ki bo sodeloval, bo prijel ali originalno grafiko ali pa majico z istim motivom," povzema The Independent.

Ampak to sploh še ni vse: morebitni dobrodelneži bodo lahko vplivali na vsebino filma oziroma na vprašanja, ki jih bodo Lynchu zastavili pred kamero. Lynch Tree bo kariero kultnega ameriškega režiserja izrisal na podlagi dogodkov okrog snemanja njegovega zadnjega igranega celovečerca, Inland Empire (iz leta 2006, z Lauro Dern in Jeremyjem Ironsom v glavnih vlogah).

Je že tako, da so se v filmski industriji neprijaznih časih celo največji režiserji pripravljeni nasloniti na moč spleta, da bi dobili bodisi umetniško bodisi finančno pomoč za svoje projekte. Ridley Scott, čigar zadnji film je odprl letošnji festival v Cannesu, trenutno kot producent sodeluje pri dokumentarnem filmu Life in a Day, ki bo med drugim sestavljen iz filmčkov, ki jih bodo uporabniki naložili na YouTube in v katerih bodo dokumentirali 24 ur svojega življenja; film bo režiral Kevin Macdonald (Državniške igre).

Obstaja tudi vse več spletnih strani, ki v zameno za denarne prispevke ponujajo naziv izvršnega producenta pri nastajajočem filmu; lep primer tega je španski znanstvenofantastični film Kozmonavt.


Podobno je britanski producent Rob Fletcher ta hip prav tako do vratu zakopan v projekt Driven (dokumentarec o paru, ki se je našel v petdesetih, skupaj prepotoval svet in se razšel - nato pa se par desetletij kasneje znova našel). Sam film dokumentira 4 tisoč kilometrov dolgo pot moža, ki je že prekoračil svoj 80. rojstni dan in bi rad spet navezal stik s svojim odtujenim sinom. Fletcher poimensko navedbo v špici obljublja vsakomur, ki bo finančno priskočil na pomoč (prispevek se bo preračunal v milje, ki jih bo lahko protagonist z njihovim denarjem prevozil).