Vodje filmskega studia Warner Bros. so se odločili, da bi tudi sodobni otroci lahko podlegli čarom nenavadnih bitij, ki jih deklica Dorothy sreča v čudežni deželi Oz. Zato bodo "zloščen" in računalniško obdelan film iz leta 1939 sredi decembra spet poslali v kinematografe. Pri Warner Brosu očitno menijo, da je film ustreza predvsem britanskemu okusu. Kako bi si lahko drugače razlagali odločitev, da bodo film za zdaj predvajali le kinenematografi na Otoku. Še večje presenečenje je morda to, da film ne bo "izgnan" v kinoteke in kinematografe, na katerih repertoarjih prevladujejo umetniški filmi. Čarovnika iz Oza je namreč sprejelo kar 40 kinematografov po vsej Veliki Britaniji.
Neskončno ukvarjanje z barvamiNavdušenje nad filmom je že izrazil tudi britanski filmski inštitut (British Film Institute), katerega člani so navdušeni nad neverjetno jasnostjo in osupljivimi barvami restavriranega filma. Barve filma Čarovnik iz Oza so ljubitelje filma navdušile že ob njegovi prvi predstavitvi leta 1939. Tedaj so bili namreč barvni filmi še velika rariteta in zelo "drag špas", za katerega so se filmski studii odločili, le če so bili prepričani, da ima film zares velike možnosti, da postane svetovna uspešnica. Postopek technicolor ni bil le presneto drag, bil je tudi "hudimano" zahteven. Filmski tehniki so se morali namreč ukvarjati s kombiniranjem kar treh obarvanih filmskih trakov, da so lahko gledalci na platnu uživali ob pogledu na celotno paleto barv.
Uporaba postopka technicolor pa ni bil edini razlog, zaradi katerega je bil Čarovnik iz Oza eden najdražjih filmov, posnetih pred letom 1950. Pod vodstvom režiserja Victorja Fleminga so izdelali najbolj razkošne kostume in prizorišča snemanja, ki so na filmu pričarala iluzijo čarobne dežele, ki ji vlada menda mogočni čarovnik. Danes je 2,7 milijona ameriških dolarjev filmskega proračuna zelo malo, pred 60 leti pa je taista vsota veljala za skoraj neverjetno bogastvo.
Vse je pokvaril film V vrtincu
Vendar so se velikanski stroški tudi povrnili. K temu so pripomogli tehnično zares odličen film, očarljiva zgodba in seveda izvrstna igra tedaj 16-letne Judy Garland, ki je po nastopu v Čarovniku iz Oza postala največja hollywoodska zvezda. Film je osvojil dva oskarja, glavni igralki pa so zaradi mladoletnosti podelili tako imenovanega najstniškega oskarja za najboljšo igralko (Juvenile Oscar). Nekoliko presenetljivo film ni osvojil oskarja za posebne učinke, prav tako pa tudi ni postal film leta. Bitko za oskarja za najboljši film je izgubil proti prav tako nesporno legendarnemu filmu V vrtincu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje