Edina tekmovalna sekcija so Alpinistični in avanturistični filmi. Foto: Cankarjev dom
Edina tekmovalna sekcija so Alpinistični in avanturistični filmi. Foto: Cankarjev dom
Popotovanje cesarskega pingvina
Prvi film, ki si ga je bilo na festivalu mogoče ogledati, se lahko pohvali z oskarjem. Foto: RTV SLO
Festival dokumentarnega filma
Festival prinaša 38 filmov. Foto: Cankarjev dom
8. festival dokumentarnega filma
Nihče ne ve, kaj ga čaka na naslednjem koraku, pravi Mužičeva. Foto: RTV SLO
Jože Pogačnik
Pogačnik je lani prejel Badjurovo nagrado za življenjsko delo. Foto: RTV SLO
8. festival dokumentarnega filma
Pripravili so tudi več spremljevalnih dogodkov. Foto: RTV SLO

Dobitnik Badjurove nagrade za leto 2005 je ob odprtju tudi pozdravil obiskovalce v Cankarjevem domu, že pred tem pa je bil na sporedu letošnji dobitnik oskarja za najboljši dokumentarec Popotovanje cesarskega pingvina. Prav Pogačnikovemu ustvarjanju je letos namenjena sekcija Posvečeno, v sklopu katere bodo predvajali devet njegovih kratkih filmov. Do 19. marca si bo mogoče v Cankarjevem domu ogledati 38 filmov, ki sta jih izbrali Neva Mužič in Jelka Stergel.

Kako se rojeva umetnost
Mužičeva je bila zadolžena za iskanje čim boljših alpinističnih in avanturističnih filmov, vodja filmskega programa Cankarjevega doma Jelka Stergel pa je sestavila sklopa Aktualno in Making of. S slednjim gledalci lahko prek filmov spremljajo, kako ti nastajajo, saj bodo v njem prikazali filme o umetnikih in njihovem ustvarjanju. Njihovi avtorji so se v filmih Brasileirinho, Ustan!, Abbas Kiarostami: Umetnost življenja, Mehirčki v Pekingu, Edward Clug, Poročno potovanje in dokumentarec Tu pa tam namreč ukvarjali s komentiranjem produkcijskega procesa v vizualnem, glasbenem in plesnem ustvarjanju.

Povsem aktualno razmišljanje
V sekcijo Aktualno je Stergelova uvrstila filme Tri sobe melanholije, Človek grizli, Popotovanje cesarskega pingvina, Očka, očka, Georgi in metulji, Estonija, ljubezen moja, Beslan - mesto v iskanju resnice, Prijatelj, sovražnik, tujec, Pararagbi, Hči sodnika za terorizem in Mejna ljubezen. Kot ogleda še posebej vredna je poudarila slednja dva; Hči sodnika gledalce spodbudi k razmišljanju o soodvisnosti medijev in njihovega vpliva na življenje javnih osebnosti, Mejna ljubezen pa ugotavlja, kako bi bilo mogoče preseči posledice vojne in človeške tragedije.

Pravi obrazi se pokažejo,
ko se vse ne izide

Edina tekmovalna sekcija festivala dokumentarnega filma so Alpinistični in avanturistični filmi. Za nagrade, ki jih bodo v Cankarjevem domu podelili za najboljšo režijo, se poteguje enajst filmov, od tega štirje celovečerni. Selektorica je filme opisala kot izdelke, v katerih se prepletajo kompleksne teme, osebno, družbeno in množica kultur. "Nihče ne ve, kaj ga čaka na naslednjem koraku, a radovednost, pogum in zavezanost cilju so nepremagljive gonilne sile. Vedno se ne izide in takrat pridejo na plan pravi obrazi. Pri ljudeh in v naravi," jih je pospremila Mužičeva.

O deskanju po strmih stenah, raziskovanju ledenih prostranstev, plovbi po valovih ter sprehodu skozi sveto in posvetno bodo pripovedovali filmi Dotik smrti, Najjužnejša točka, Tibet - krik snežnega leva, Marco, zvezdni utrinek, Antarktika.org, Poštar iz Butana, Velika belina, Pozdravljena, Martina, Simfonija Jannu, Z vodnim tokom in Kaj naj je tega treba.

Skušnjava, ki se ji Pogačnik ne more upreti
"Življenje s filmom je nora skušnjava, ki se ji ni mogoče upreti," je prepričan Jože Pogačnik, lani dobitnik nagrade Metoda Badjure za življenjsko delo, ki se je pridružila nagradi Prešernovega sklada, srebrnemu medvedu, srebrnemu levu, zlati areni in drugim nagradam, s katerimi so že ovenčali tega slovenskega režiserja. Njegov opus bi bilo mogoče razdeliti na dva sklopa: v enem se je posvečal portretiranju človeških usod z družbenega roba, v drugem pa je spremljal športne uspehe in padce posameznikov in skupin. Ustvaril je tri celovečerce ter skoraj sto dokumentarnih in televizijskih filmov.

V Cankarjevem domu bodo zavrteli Primer strogo zaupno, Na stranskem tiru, Jutrišnje Delo, Ko sem majhen bil, sem bil zdrav, vesel, Sledim soncu, Sarabanda za 17. regiment, Edvard Kocbek in Kvišku.

Kje so slovenski dokumentarci?
Organizatorji festivala gledalce vabijo tudi k udeležbi spremljevalnega programa. V sodelovanju z Društvom slovenskih filmskih ustvarjalcev so pripravili okroglo mizo o razpotjih in stranpoteh dokumentarnega filma, za katere bodo smerokaze iskali ob filmu Kaj pa gospod Bach (17. 3. ob 16.00). Božidar Svetek pa bo 14. 3. ob 22.00 obiskovalce spodbudil k razmišljanju o digitalni vizualizaciji klasične glasbe, ko bo predaval o optičnih podobah Mozartovega Rekviema.