V naši redni rubriki smo vam predstavljali filmske klasike iz stoletne zgodovine sedme umetnosti, zdaj pa zbranemu venčku dodajamo še nekaj manj znanih filmov, ki niso pritegnili veliko medijske pozornosti, a bi si jo že zaradi svoje ideje zaslužili. Eden izmed teh je lanski The Invention of Lying (Iznajdba laži, uradni prevod še ne obstaja, op. a.).
- Filmski kulti, ki smo jih že predstavili
- Spregledani filmi z letnico 2009
Iz ust prihaja samo resnica
Na samem začetku pripovedovalec zgodbe in glavni junak Mark Bellison (Ricky Gervais) predstavi svet, v katerem živi, ta je povsem enak našemu, z eno majhno razliko - ljudje niso sposobni lagati oziroma ne znajo lagati, ne poznajo pojma laži, s tem tudi resnice ne, saj vse, kar pride iz njihovih ust, predstavlja resnico.
"To je najin prvi in zadnji zmenek"
Mark, scenarist v srednjih letih, ima neprivlačen nos, trebušček, v službi pa mu grozi odpoved, se znajde pred vrati prikupne in lepe Anne (Jennifer Garner), s katero je bil domenjen za slepi zmenek. Mark potrka, Anna odpre, se presenečeno zazre v gosta in mu iskreno pove svoje mnenje o njegovi ne preveč privlačni podobi, hkrati ga takoj ohladi, saj mu dopove, da gotovo ne bosta skočila pod rjuhe. "Zdaj pa grem nazaj v kopalnico, kjer se bom do konca samozadovoljila, nato lahko greva na večerjo, ki bo seveda prva in zadnja," mu s prijaznim obrazom še zaupa.
Iz finančne težave se je rodila laž
Vodja le zbere pogum in odpusti Marka, ta je brez denarja, zato ga stanodajalec vrže iz stanovanja. Obupan stopi na banko, kjer želi dvigniti zadnjih 300 dolarjev s svojega računa. Ker sistem v tistem trenutku ne dela, se uslužbenki v hipu zlaže in pove, da ima na računu 800 dolarjev. V tistem hipu se sistem vzpostavi in uslužbenka presenečeno ugotovi: "Tu piše, da imate na računu 300 dolarjev, očitno se je zgodila napaka, iskreno se opravičujem," v roke pa mu izroči 800 dolarjev. Mark se šokantno zave - izumil je nekaj novega, nekaj nepredstavljivega, nekaj, kar sploh še nima imena (mi za potrebe tega članka "to" poimenujmo z lažjo).
Z lažjo pridobi tudi možnost domišljije
Presenečeni junak hitro ugotovi, da ima v rokah neverjetno orožje - lepo neznanko prepriča, da naj z njim spi ("Sicer bo konec sveta"), policista prepriča, da njegov pijani prijatelj, ki vozi avtomobil, ni pijan ... Nato življenje vzame v svoje roke, saj zaradi sposobnosti laganja pridobi tudi domišljijo, kar še kako pomaga pri njegovem pisanju scenarijev, hitro pridobi nazaj službo, hkrati nemudoma iz rok sodelavca Brada (Rob Lowe) dobi priznanje najboljšega scenarista na svetu.
(Bela) laž sivemu življenju doda paleto barv
S serijo številnih dobrih del (berite: belimi lažmi) svet okrog sebe obrne na bolje, bližnjim vnese smisel v življenje. Svet brez laži je siv in bled, enoličen, enodimenzionalen, dolgočasen in pust. Z iznajdbo laži pa svet okrog njega pridobi barve, postane kot mavrica, živahen, nepredvidljiv, zanimiv, z eno besedo živ. Rickyju Gervaisu, ki je sodeloval tudi pri scenariju in režiji, na hudomušen in prepričljiv način uspe pokazati, da je (bela) laž včasih lahko tudi koristna in življenjska. Morda gre v svojem scenariju predaleč (Natakarju, ki se približa gostom za mizo, se seveda ni trebna predstaviti: 'Moje ime je Joe, sovražim svoje delo'), a to je pač le karikiran element sporočila filma.
Javnost razburjena zaradi "izuma boga"
Film so močno kritizirale predvsem različne verske organizacije, saj Mark nehote izumi vero. Ko tolaži umirajočo mater, ji s solzami v očeh zaupa, da življenja vendarle ni konec, saj obstaja tudi posmrtno življenje in s tem izumi Moža na nebu ('boga'). V očeh nekaterih vernikov je prizor branja 10 pravil, napisanih na dveh škatlah za pico, morda bogokletno, a navsezadnje je to le del izjemne satire, ki ne prizanaša prav nikomur (bi politika v svetu brez laži lahko sploh obstajala?).
Presežek, ki je bil spregledan
The Invention of Lying je majhen film, ki se gledalca dotakne. Odlikujejo ga izjemni humor, številne satirične bodice in eminentna igralska zasedba v epizodnih vlogah (Philip Seymour Hoffman, Edward Norton, Jason Bateman ...). Morda se kakovost filma in sporočilna ost proti koncu nekoliko skrhata, a The Invention of Lying je še vedno primer filma, ki spet opomni, da denarni vložek, posebni učinki in udarna igralska imena niso (vedno) dovolj za dober film. Vse se začne pri dobri ideji ...
Kratke in sladke:
- Ricky Gervais si je močno želel v eni od epizodnih vlog videti Philipa Seymourja Hoffmana. Ko je njegov agent zavrnil Gervaisove prošnje, je ta pridobil Philipovo elektronsko pismo in med drugim zapisal: "Dragi Philip, mi lahko prosim zaigral v mojem filmu? Na voljo je sicer malo denarja, saj sem večino proračuna porabil za vsadke mod, a ne svojih, ampak naših." Hoffmana tako zasledimo v epizodni vlogi natakarja v baru.
- Kapelica, v kateri se Jennifer Garner poroči, je ista kot tista, v kateri se je ista igralka poročila v njenem prejšnjem filmu (Vse moje bivše).
- Delovni naslov filma je bil This Side Of The Truth (Ta stran resnice, op. a.).
Če vam je bil film všeč, vam priporočamo:
- Lažnivec, lažnivec (1997)
- Lepota po ameriško (1999)
- Vdor barbarov (2003)
- Hvala, ker kadite (2005)
The Invention of Lying (The Invention of Lying) |
ZDA, 2009 |
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje