Dokumentarec z zgodbami nekdanjih in sedanjih delavcev v mariborskih podjetjih razkriva 160-letno zgodovino mariborske industrije in njenih največjih velikanov, kot so Tovarna avtomobilov Maribor – TAM, TVT Boris Kidrič, Mariborska tekstila tovarna – MTT, Mariborska livarna Maribor, Elektrokovina, Metalna, Marles, Zlatorog, Swaty. Fabrika Maribor je bila na sporedu na 1. programu Televizije Slovenija. Glasbo za dokumentarni film je prispevala skupina StrojMachine, ki se pojavlja tudi kot vezni člen filma.
Fabrika Maribor je nastala v sodelovanju Televizije Maribor in Muzeja narodne osvoboditve Maribor, ustvarjalci pa so želeli s pričevanjem ter številnimi arhivskimi posnetki in fotografijami prikazati pomen različnih dogodkov, ki so močno vplivali na razvoj in ustroj drugega največjega slovenskega mesta. Dokumentarni film je nastal po ideji Nike Grabeljšek, Aleksandre Berberih Slane in Silve Volf, raziskovanje in besedilo je delo Mateja Korošca, direktor fotografije je Damijan Krajnc, scenarij so napisali Matej Korošec, Damijan Krajnc in Bojana Rudl, ki je film tudi režirala.
Industrija po speltu naključij
Industrija je v Maribor prišla po spletu naključij, ko so železniško progo Dunaj – Trst namesto skozi Ptuj speljali skozi Maribor. V Mariboru je zagorela prva električna žarnica v tem delu Evrope, zaradi razcveta tekstilne industrije je bil v tridesetih letih prejšnjega stoletja poimenovan jugoslovanski Manchester, med drugo svetovno vojno pa je vse njegovo gospodarstvo zadovoljevalo potrebe vojske tretjega rajha. Po vojni je bil v Mariboru izdelan prvi jugoslovanski tovornjak, pa znameniti Titov Modri vlak. V njem se je zgodil prvi, še jugoslovanski stečaj in največji propad industrije v regiji.
Napovednik in nekaj utrnikov iz snemanja dokumentarnega filma si oglejte spodaj:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje