"Film nas je očaral že od čisto prvega ogleda. Ima umetniško vrednost, ki smo jo iskali za dobitnika zlatega leva," je odločitev žirije utemeljil njen predsednik, ameriški filmar Quentin Tarantino.
Ironično, prav Tarantino naj bi bil tisti, zaradi katerega so skeptiki dvomili, da bo zmagovalka Coppola, saj so italijanski mediji dvigali precej prahu glede tega, da sta bila Tarantino in hčerka Francisa Forda Coppole (Boter) nekoč par. Tarantinu so očitali neobjektivnost, on pa jim je zabrusil, da ima pač veliko prijateljev med režiserji v tekmi.
Stephen Dorff kot Bill Murray
Somewhere, minimalističen, življenjski in počasen film o bedi slave, sodobnemu Los Angelesu in življenju brez pravega človeškega stika, postavljen v zvezdniški hotel Chateau Marmont, so ves čas omenjali kot enega izmed favoritov v selekciji, ki so jo kritiki pozdravljali kot "svežo", "drzno" in "zanimivo", a brez filma, ki bi res izstopal.
Coppolin najnovejši izdelek se tako po temi kot po vzdušju precej približa njenemu kritiško hvaljenemu Izgubljeno s prevodom (2003), le da je tu Billa Murrayja kot lik osamljenega igralca zamenjal Stephen Dorff, vlogo njegove hčerke pa je odigrala Elle Fanning, sicer sestra bolj znane Dakote.
Coppolo so Italijani vedno imeli malce za svojo, čeprav v Somewhere najdemo tudi bodico, ki 'leti' na skomercializirano in "poberlusconizirano" italijansko medijsko krajino. 37-letna režiserka italijanskih korenin je bila v Benetkah deležna izjemne pozornosti, Italijani pa so se skorajda tepli za njen avtogram.
Črni labod nazadnje z eno nagrado
Kot enega glavnih favoritov se je omenjal tudi Črni labod Darrena Aranofskega, srhljivi portret izjemno tekmovalnega baletnega sveta, za prvo favoritko za igralskega leva pa so izpostavljali njegovo zvezdnico Natalie Portman.
A Črni labod je osvojil "le" nagrado Marcela Mastroiannija za najboljšega mladega igralca ali igralko, in sicer jo je prejela soigralka Portmanove, ne več tako rosno mlada Mila Kunis (27).
Nagrada za najboljšo igralko je šla presenetljivo v roke Francozinji Ariane Labed za Attenberg (njen prvi film sploh), najboljši igralec pa je postal Američan Vincent Gallo za poljski film Essential Killing.
Kontroverzni in ekscentrični Gallo, ki je imel v Benetkah v tekmi še svoj film Obljube, zapisane v vodi, v filmu tako rekoč brez soigralcev in brez dialoga igra pobeglega terorista, ki je podvržen kopici preizkusov, da preživi. Essential Killing Jerzyja Skolimowskega je prejel tudi posebno nagrado žirije.
Srebrnega leva za najboljšega režiserja je prejel Španec Alex de la Iglesia za film Žalostna balada trobente (Balada Triste de Trompeta), ob tem pa pobral še nagrado za najboljši scenarij.
Posebni lev za celoten opus je šel v roke ameriškemu veteranu Monteju Hellmanu. "Ta režiser je tako odličen kinomatografski umetnik kot tudi minimalistični poet," je Tarantino dejal o Hellmanu, sicer izvršnemu producentu Tarantinovih Reservoir Dogs. "Njegovo delo je bilo za to žirijo navdihujoče in v čast nam je, da ga lahko počastimo."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje