V retrospektivi Matjaž Klopčič 90! bodo predstavljeni tako njegovi celovečerni in kratki filmi kot filmi njegovih študentov in klasike iz zgodovine filma, ki so ključno vplivale na njegov režiserski opus.
Poleg filmske retrospektive bodo vse do konca leta potekali tudi drugi avtorju posvečeni dogodki: uvodi k filmom in razstavi, pogovori, podkasti, ki jih je Slovenska kinoteka pripravila v sodelovanju s Slovenskim filmskim arhivom pri Arhivu RS, RTV Slovenija, Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT), Zvezo društev slovenskih filmskih ustvarjalcev, Društvom slovenskih režiserjev in režiserk, Festivalom slovenskega filma Portorož, Slovenskim filmskim centrom in Kinodvorom.
Retrospektivo je 19. septembra odprla projekcija filma Podobe neke mladosti, ki ga je Klopčič posnel ob proslavitvi 20-letnice filmske umetnosti v Sloveniji. 20. septembra ji sledita kratki film Zgodba iz leta 1993, ki je poetičen portret Matjaža Klopčiča v režiji njegovega študenta Zorana Živulovića, in Klopčičev bleščeči celovečerni modernistični prvenec Zgodba, ki je ni (1967).
Retrospektivo spremlja tudi razstava Matjaž Klopčič - oblikovalec, ki je prav tako na ogled v Slovenski kinoteki. Razstavljenih je devet plakatov, ki predstavljajo njegov manj znani likovni prispevek k zgodovini slovenskega filma.
21. september bo med drugim v znamenju dveh Klopčičevih filmov z istim naslovom Ljubljana je ljubljena. Najprej bo na sporedu kratki film iz leta 1966, nato pa še celovečerna vojna drama in delna avtobiografija ter režiserjev zadnji film, ki ga je posnel leta 2005. Prikazali bodo tudi celovečerec Strah (1974), portret dvolične meščanske družbe ob koncu 19. stoletja, ki se odvija v javni hiši v času, ko je majhno provincialno mesto v avstro-ogrski monarhiji prizadel potres.
22. september prinaša kratki film Romanca o solzi (1961) in hipnotičen, nadrealističen, fragmentaren eksperiment Triptih Agate Schwarzkobler (1997), v katerem Klopčič sledi Agati (Nataša Barbara Gračner), na videz običajni tajnici, skozi tri poglavja njene vsakdanje rutine.
29. septembra bo poleg kratkega dokumentarnega filma Zadnja šolska naloga (1961) na ogled Oxygen, fantastična drama o mladostnem uporništvu, posneta po scenariju Dimitrija Rupla.
V okviru retrospektive bodo predvajani tudi filmi, ki jih je Klopčič še posebej cenil in analiziral v knjigi Filmi, ki jih imam rad, izdani leta 1998 v kinotečni zbirki Slovenski film. Še ta mesec bodo na sporedu Vrtoglavica (Alfred Hitchcock, 1958) ter filma Jeana Renoirja Izlet (1936) in Pravilo igre (1939).
8. oktobra bo mogoče v okviru Večera Društva slovenskih režiserjev prisluhniti podkastu Filmarija v živo. Pogovor o Klopčiču kot režiserju in profesorju bo povezovala režiserka in scenaristka Urša Menart, njeni sogovorniki bodo nekdanji kolegi in študentje. Pogovoru bo sledila projekcija filma Vdovstvo Karoline Žašler (1976).
25. oktobra se bo na 27. Festivalu slovenskega filma Portorož odvila okrogla miza Literatura na filmu, posvečena filmskim priredbam slovenske literature. 26. oktobra bo na ogled digitalno restavrirana kopija celovečerca Sedmina (1969), projekcijo bo pospremil še pogovor z gosti.
4. decembra bodo na AGRFT-ju odprli razstavo o filmarjevi zapuščini. Na isti dan bo tam na ogled še televizijski film, ki je prav tako naslovljen Zadnja šolska naloga (1977). Odvil se bo tudi pogovor o varstvu filmske dediščine Matjaža Klopčiča, so še sporočili iz Kinoteke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje