Kot na vsakem večjem filmskem festivalu, je tudi v Torontu posebna čast izkazana filmu, s katerim se dogajanje začne: tokrat je to domač izdelek, Passchendaele režiserja Paula Grossa, ki se odvija v strelskih jarkih prve svetovne vojne. Če dobivate močan občutek že videnega - tudi lani je bi spored natrpan z vojnimi filmi (V dolini smrti, Rendition itd.) - je treba priznati, da so ti letos prikriti. "To ni film o iraški vojni, ampak akcijski film, ki se slučajno odvija v Iraku," je na primer o svojem filmu (The Hurt Locker) izjavila Kathryn Bigelow. Gre seveda za vojni film o skupini ameriških vojakov, ki morajo v gosto naseljenemu iraškem mestu detonirati bombo.
To "pretvarjanje" gre verjetno pripisati hladnemu sprejemu, ki so ga lani doživeli filmi z vojno tematiko. Mnogi se vseeno niso pustili odvrniti: The Lucky Ones (s Timom Robbinsom in Rachel McAdams v glavnih vlogah) je prav tako zgodba o ameriških vojakih na Bližnjem vzhodu. (V napovednikih je izrazit pudarek na tovarištvu in komičnih prizorih, spremljevalna pesem pa je nežna balada Sarah McLachlan ...).
Filmski kritiki se letos nekako ne morejo strinjati glede tega, kateri filmi so v igri za oskarje. Večkrat je omenjen novi film Spika Leeja, Miracle at St Anna, zgodovinska drama o temnopoltih ameriških vojakih, ki so med drugo svetovno vojno služili v Italiji). Nato je tu še britanski režiser Danny Boyle, ki predstavlja po prvih ocenah sodeč izvrsten film Slumdog Millionaire (o mladeniču, ki nastopi v indijski različici kviza Lepo je biti milijonar).
Appaloosa je vestern, ki ga je spisal in režiral Ed Harris (to ni njegov krst na drugi strani kamere - leta 2000 se je podpisal že pod Pollocka); v njem nastopata Viggo Mortensen in Renee Zellweger.
Pod bleščečo fasado ...
V največjem kanadskem mestu te dni pričakujejo "vdor Hollywooda": prihajajo Brad Pitt, Keira Knightley, Charlize Theron, Edward Norton, Renee Zellweger, Matt Damon, Spike Lee in Jennifer Aniston. V desetih dneh bodo predvajali neverjetnih 250 celovečercev (od tega bo kar 116 svetovnih premier). Kljub temu pa ne manjka realistov, ki opozarjajo, da so trenutno za svet neodvisnega filma temni časi in da distributerji in producenti razglašajo bankrot po tekočem traku.
Čeprav gospodarstvo filmu ta hip ni naklonjeno, je na sporedu festivala nekaj filmov, ki si z različnimi taktikami nadvse trudijo pritegniti pozornost. Tu je kontroverzna komedija Religulous Larryja Charlesa (moža, ki je posnel Borata): razvpiti satirik Bill Maher v maniri Michaela Moora intervjuva ljudi različnih veroizpovedi in skuša dokazati, da je organizirano verovanje popolnoma iracionalen pojav.
Prah bo verjetno dvigovala tudi drama The Stoning Of Soraya M, v kateri nastopa nekoč za oskarja nominirana iranska igralka Shohreh Aghdashloo. V filmu, ki je bil posnet po resničnih dogodkih, lahko vidimo kamenjanje domnevne prešuštnice, ki se konča z njeno smrtjo.
Letos je v Kanadi vzdušje bolj kot po navadi naklonjeno Britancem - v tekmovalnem sporedu je kar 26 njihovih filmov - vseeno pa je z 80 ameriškimi filmi v programu jasno, v katero smer se Toronto nagiba. Govori se celo, da je Hollywood kanadski festival preprosto "ugrabil".
Ana Jurc
Spodaj je nanizanih nekaj filmov, ki bodo v prenatrpanem urniku festivala najverjetneje vseeno izstopali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje