Kot zanimivost: Nicholsov dedek je bil eden vodilnih teoretikov anarhije v zgodnjem 20. stoletju, po materini strani pa naj bi bil tudi v daljnem sorodstvu z Albertom Einsteinom. Na sliki mu izza rame kuka četrta (in zdajšnja) žena, novinarka Diane Sawyer. Foto: EPA
Kot zanimivost: Nicholsov dedek je bil eden vodilnih teoretikov anarhije v zgodnjem 20. stoletju, po materini strani pa naj bi bil tudi v daljnem sorodstvu z Albertom Einsteinom. Na sliki mu izza rame kuka četrta (in zdajšnja) žena, novinarka Diane Sawyer. Foto: EPA
Film Bližnji odnosi (Closer) se je, tako režiser, ukvarjal s tem, 'da se v ljubezni spomnimo začetkov in koncev, tisto vmes pa nekako izrežemo'. V njem so poleg Natalie Portman (na sliki) nastopili še Jude Law, Clive Owen in Julia Roberts.

Ameriški filmski inštitut bo letos že 38. podelil nagrado za življenjske dosežke. Tokratna lovorika bo na slovesnosti v Culver Cityju v Kaliforniji 10. junija romala v roke 78-letnemu filmskemu, televizijskemu in gledališkemu režiserju Miku Nicholsu.

Na podelitvi bodo Nicholsa med drugim počastili Tom Hanks, Julia Roberts, Meryl Streep in Cher. Režiser je s Hanksom in Robertsovo namreč sodeloval pri Wilsonovi vojni (Charlie Wilson's War), s Cher in Meryl Streep pa pri trilerju Silkwood (1983). Streepova je bila za svojo vlogo v Nicholsovi seriji Angeli v Ameriki (Angels in America, 2003) nagrajena z emmyjem.

Omeniti je treba tudi Nicholsovo romantično komedijo o brezsramnem kapitalističnem povzpetništvu osemdesetih Delovno dekle (Working Girl) iz leta 1988, ki še danes pomeni enega izmed vrhuncev kariere Melanie Griffith (takrat so jo krajši čas v zvezde kovali kot "naslednjo Marilyn Monroe").

Nichols - ki se je, mimogrede, kot Michael Igorevitch Peschkowsky rodil v Berlinu, od koder se je njegova družina leta 1939 na begu pred nacizmom preselila v ZDA - je v svoji bogati karieri prejel ogromno nagrad in je eden redkih, ki se lahko pohvali s priznanji emmy, tony in grammy, zbirko kipcev pa je kronal še z oskarjem, ki ga je kakopak dobil za Diplomiranca (The Graduate). Nicholsova adaptacija istoimenskega romana Charlesa Webba o svetobolnem mladeniču Benjaminu Braddocku in njegovih romantičnih opotekanjih okrog lepe vrstnice v senci svoje "plenilske" matere je mladega Dustina Hoffmana izstrelila med zvezde ter postala ena osrednjih tem pogovorov leta 1967.

Že z naslednjim filmom - drzno priredbo še enega romana, tokrat Hellerjevega Kavlja 22 - je Nichols postal prvi režiser, ki je dobil milijon dolarjev honorarja. Film ni doživel pričakovanega odziva, podobno kot tudi naslednji, Carnal Knowledge. Mnogo let pozneje je Nichols priznal, da je bil v tistih letih po svojem strmem vzponu v precejšnji ustvarjalni krizi, ki ji je v osemdesetih dodal še odvisnost od pomirjeval. Med letoma 1975 in 1983 tako ni posnel nobenega filma, a se je nato znal vrniti s Silkwoodom, ki je bil petkratno nominiran za oskarja.
Spodaj si lahko ogledate napovednike za nekaj odmevnejših Nicholsovih filmov.