Kljub izredno strogi cenzuri in zatiranju vodilnih filmarjev je v zadnjih dveh desetletjih iranski film deležen precejšnje mednarodne pozornosti in priznanja. Letos je to okronal že omenjen film Asgharja Farhadija, ki je državi prinesel prvega oskarja, pred tem pa še kopico drugih mednarodnih nagrad.
Po besedah iranskega ministra kulturo Mohamada Hoseinija bo Iran bojkotiral podelitev nagrad Ameriške filmske akademije v znak "protesta proti snemanju filma, ki žali preroka in temu, da organizatorji niso zavzeli uradnega stališča proti filmu". Hoseini je obenem pozval tudi vse druge islamske države, naj storijo enako.
"Ameriška akademija bi morala zavzeti stališče"
Amaterski nizkoproračunski film Nedolžnost muslimanov, ki preroka Mohameda slika kot ženskarja in bedaka, je po islamskem svetu zanetil že več tednov trajajoče nasilne proteste, v katerih je bilo ubitih več ljudi. Iranske oblasti so zahtevale, da se ZDA opravičijoj muslimanom, saj je video le zadnji v nizu žaljivk, ki ji Zahod usmerja proti islamskemu svetu. Washington je vsebino filma obsodil, obenem pa opozoril tudi na pomen pravice do svobode govora. "Stališče, ki so ga zahodni politiki zavzeli ob teh velikih žalitvah, je enako stališču sovraštva," je dejal iranski ajatola Ali Hamenej.
Pred odpovedjo sodelovanja je Iran za letošnjega kandidata za tujejezičnega oskarja izbral komedijo Kocka sladkorja (Ye habe ghand) režiserja Reza Mirkarimija. Zgodba, ki je postavljena v staro hišo zgodovinskega iranskega mesta, pripoveduje o poroki Pasandide. Priložnost, ki v hišo zvabi vse njene sestre, da bi pomagale materi pri pripravah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje