Meryl Streep Newyorčanom na očeh igra eno zahtevnejših dramskih vlog. Foto: EPA
Meryl Streep Newyorčanom na očeh igra eno zahtevnejših dramskih vlog. Foto: EPA
Bertolt Brecht
Ob 100-letnici njegove smrti so se Bertolta Brechta spomnili po vsem svetu. V Italiji so celo izdali znamko z njegovo podobo. Foto: EPA
Opera za tri groše
Drame Bertolta Brechta so stalne gostje tudi na slovenskih odrih. Foto: Sandra Požun

Ob 50. obletnici smrti nemškega dramatika Bertolta Brechta je gledališče Public Theater na oder v največjem parku v New Yorku postavilo Brechtovo igro Mati Korajža in njeni otroci, glavno vlogo pa namenilo Meryl Streep.



Vloga, napisana za Brechtovo ženo
Vloga matere Korajže je že od krstne produkcije veljala za eno zahtevnejših ženskih dramskih vlog, saj je Bertolt Brecht predvidel igro, ki v gledalcih ne bi izzvala sočutja niti v trenutku, ko Korajža izgubi še svojega zadnjega otroka. Prvo utelešenje matere Korajže je bila Brechtova žena Helene Weigel, ki jo je Brecht menda imel v mislih, že ko je pisal besedilo. Produkcija, ki je leta 1949 zaživela v gledališču Berliner Ensemble v vzhodnem Berlinu, se je vpisala med najbolj legendarne predstave vseh časov. Postavitev z Meryl Streep se verjetno ne bo.

Brecht ni pisal lahkotne komedije
Streepovi nihče ne more odreči statusa ene najboljših igralk zadnjih treh desetletij, a njena upodobitev matere Korajže je menda kar nekoliko preveč 'poskočna'. Med več kot tri ure dolgo dramo dobi gledalec menda občutek, da se Streepova prav trudi, da bi igro obdržala v svojih rokah. V nekaterih prizorih je odlična, v drugih pa kar malo preveč 'vsakdanja'. Ko se spogleduje s Kevinom Klinom, ki mu je režiser George C. Wolfe prav tako namenil mesto v igri, je njena igra menda bolj podobna igri v lahkotni komediji kot pa v satiri z močnim protivojnim sporočilom.

Prirejeno za Američane?
Nekaj napak je zagrešil tudi režiser George C. Wolfe. Brecht je številne prizore utemeljil na dialogu in telesni mimiki, Wolfa pa je očitno okužil 'hollywoodski sindrom' in je nekatere scene 'nabasal' s preveč in s pretiranimi zvoki ter z burno dejavnostjo. Na odru je tudi preveč mrtvih vojakov, ki jim Brecht ni odredil mesta v svoji drami. A to je verjetno posledica nasilja medijskih podob, ki oblega Američane in zaradi katerih bi bila uprizoritev v Brechtovem duhu morda skoraj nerazumljiva.