Martina Gedeck in Moritz Bleibtreu sta upodobila  ustanovitelja teroristične organizacije RAF, Ulrike Meinhof in Andreasa Baaderja. Foto: EPA
Martina Gedeck in Moritz Bleibtreu sta upodobila ustanovitelja teroristične organizacije RAF, Ulrike Meinhof in Andreasa Baaderja. Foto: EPA
Uli Edel, Bernd Eichinger in Bruno Ganz
Film Der Baader Meinhof Komplex pomeni tudi ponovno sodelovanje Bernda Eichingerja in Bruna Ganza, ki sta bila sodelavca že pri filmu Propad. Foto: EPA

Gre za enega najbolj težko pričakovanih in obenem najdražjih nemških filmov vseh časov, za katerim kot producent in scenarist stoji Bernd Eichinger, ki je produciral še eno zelo uspešno politično dramo, film Propad o zadnjih dnevih Adolfa Hitlerja. Po aplavzu po premieri filma, ki skuša osvetliti delovanje teroristične organizacije Frakcija Rdeče armade (Rote Armee Fraktion ali RAF), je Eichinger dejal: "Pred nami je še dolga pot, a vendar je prvi korak za nami."

Glavna (anti)junaka Martina Gedeck in Moritz Bleibtreu
Glavna igralca v filmu sta Martina Gedeck in Moritz Bleibtreu, ki upodabljata Ulrike Meinhof in Andreasa Baaderja, dva izmed ustanoviteljev teroristične skupine. Ta je v sebi videla mestno gverilo po vzoru južnoameriških gverilskih skupin, ki se bojuje proti imperializmu in za uveljavitev komunističnega sistema v vseh državah sveta. RAF naj bi od leta 1970 pa do samoukinitve leta 1998 ubil 34 oseb, med akcijami pa je umrlo tudi 20 pripadnikov te skrajnolevičarske skupine, ki se je obravnavala kot avantgarda nove komunistične Nemčije. O skupini se je na začetku govorilo kot o skupini Baader-Meinhof, oba glavna protagonista skupine pa sta umrla v zaporu. Kot razlog je bil naveden samomor.

Resnična zgodovina brez nepotrebne mistifikacije
Film režiserja Ulija Edela so premierno prikazali v Münchnu, kamor so prispeli tudi nekateri sorodniki žrtev RAF-a. Sin umorjenega predsednika zveze nemških delodajalcev Hannsa Martina Schleyerja je po poročanju časopisa Die Welt dejal, da ga veseli, da končno obstaja film, ki prikazuje RAF, kakršen je ta zares bil: "brezmilostna in nesočutna tolpa morilcev". O verodostojnosti filma je prepričana tudi Martina Gedeck, ki je nemško zgodovino proučevala že kot igralka v filmu Življenje drugih o 'špijonskem sistemu' v Nemški demokratični republiki.

"Verjamem, da film prikazuje tisto, kar je dejansko bilo: prelivanje krvi in slepo ulico," je dejala Gedeckova, kar ji je pritrdil tudi založnik in eden od številnih uglednih Nemcev, ki so se udeležili premiere, Florian Langenscheidt: "Tukaj ni nobenega mistificiranja. Igralci so odigrali tako, da se pred nami ne odvrti nesmiselno poveličevanje junakov, ampak da nam film - tako vsaj menim jaz - pripoveduje zelo zelo natančne zgodbe, ki so seveda podane v (za ta medij, op. P. B.) zapovedani kračini."

S filmom Der Baader Meinhof Komplex nemški filmarji očitno nadaljujejo niz izjemnih filmov s politično tematiko iz nemške polpretekle zgodovine, s katerimi navdušujejo že nekaj zadnjih let.

P. B.