Danes si bo mogoče na 1. programu Televizije Slovenija ob 21.40 ogledati dokumentarni film Nevidni teritorij Marka Peljhana avtorice Zemire Alajbegović Pečovnik. Film je nastajal več let, tako da je ekipa spremljala umetnika pri njegovem delu doma in na tujem. V filmu o novi umetniški praksi, ki raziskuje vpliv tehnologij na družbo in kulturo, govorijo umetnostni kritiki in sodelavci Marka Peljhana, uporabljeni pa so tudi posnetki iz njegovega osebnega arhiva.
V zadnjih letih je Marko Peljahan je s projektom Makrolab, mobilnim laboratorijem, v katerem skupaj delajo umetniki in znanstveniki, prepotoval ves svet, od Avstralije do Benetk. Peljhan je sicer predavatelj na univerzi Santa Barbara v Kaliforniji, letos pa je za svoj projekt Makrolab, ki presega mejo med znanostjo in umetnostjo, prejel nagrado Prešernovega sklada.
Lovska opazovalnica signalov
Ustvarjanje in izpopolnjevanje Makrolaba ter delo v njem je Peljhanov dolgoletni projekt, ki biva na presečišču umetnosti, znanosti in komunikacijske tehnologije. Njegove tri strukturalne razsežnosti (analitična, procesualna in performatvna) so namenjene integralnemu preučevanju treh dinamičnih globalnih sistemov in področij - telekomunikacij, vremena in podnebnih sprememb ter selitev.
Peljhan si je zamislil projekt, vključen v vse pomembne procese, ki avtoritativno določajo razvoj življenja na Zemlji. Gre torej za nekakšno lovsko opazovalnico, le da ne preži na živali, temveč na signale, ki krožijo po danes že skoraj zasičenem nebu. Signale, ki sporočajo podatke o sedanjosti in z njo definirani prihodnosti.
Marko Peljhan, ki se je rodil v Šempetru pri Novi Gorici, deluje pa v Los Angelesu, Rigi in Ljubljani, je ustanovitelj tehnološke veje Projekta Atol Pact System in soustanovitelj Ljudmile.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje