Občinstvu je bil najbolj všeč kratki film Ichthys. Foto: Kinodvor
Občinstvu je bil najbolj všeč kratki film Ichthys. Foto: Kinodvor
Prizor iz filma Po jabolkah
Poljski film Po jabolkah je najbolje ocenila mednarodna žirija. Foto: Kinodvor
Festival animiranega filma
Žiranti so pripravili tudi jagodni izbor. Foto: Animateka
Vseh kratkih filmov je bilo na Animateki 159. Foto: RTV SLO

Nekaj več kot petminutni film Marte Pajek Po jabolkah je osvojil nagrado žirije, ki so jo sestavljali M. S. Bastian, Erik van Drunen, Nicole Hewitt, Tamás Patrovits in Tim Webb. Občinstvu pa je bil najbolj všeč prav tako poljski film Ichthys, ki ga je ustvaril Marek Skrobecki; zgodbo je povedal v slabih 17 minutah. Nagrade so podelili v Kinodvoru v Ljubljani, ko so predstavili tudi rezultate delavnice Kako narediti animirani film.



Enostaven, a učinkovit zmagovalni film
Kratki film Po jabolkah so dogaja sredi ničesar, ko so vsa jabolka že popadala z dreves in vse spi, v majhnem stanovanju tudi mati in otrok. A medtem ko misli spijo, se lahko dogajajo zanimive reči. "Z enostavnimi sredstvi in učinkovito grafiko nas avtorica potegne v svet prisile, ritma in obsedenosti, ki nas nenehno privlači in vznemirja," je svojo odločitev obrazložila žirija.

Vsi so se že znašli v podobni situaciji, a z manj tragičnim izidom
Film je režiser filma Ichthys tega opisal kot parabolo o "vztrajnosti čakanja, upanja in izpolnitve, povedana na edinstven in neobičajen način". Film spremlja zrelega moža, edinega gosta v restavraciji, ki natakarju z angelskim obrazom naroči obed, nato pa čaka, da se bo ta vrnil. A čas teče in vse se stara, ko pa se večno mladi natakar končno vrne s hrano, se gozd zdi že mrtev.

Posebne omembe žirije
Posebno omembo žirije si je zaslužilo še pet filmov: Ose, goske in hruška madžarskega režiserja Lászla Csákija, Padla umetnost poljskega režiserja Tomeka Baginskega, Jam Session, ki ga je režiserka Izabela Plucinska posnela v koprodukciji Poljske in Nemčije, kratki film Miza so posneli estonski avtorji Jelena Girlin, Marii-Liis Basskovskaja in Urmas Jõemees, Televizor pa poljski režiser Tomasz Siwiński.

Vsak žirant je pripravil tudi jagodni izbor
Mednarodna žirija je pripravila tudi jagodni izbor, prav tako brez slovenskih predstavnikov. M. S. Bastian je izbral izdelek Tele-Dialog Veronike Schubert iz Avstrije, "zaradi preprostosti, jasnosti in koncepta, ki se ukvarja z norostjo dnevno prikazanih telenovel. Sestavljanka raztrganih dialogov, povezana z močnimi vizualnimi učinki."
Erik van Drunen je za svojega favorita izbral kratki film Mississippi avstrijskega režiserja Arasha T. Riahija za "svoje konceptualno potovanje z utripajočim ritmom od popolne abstrakcije do resničnega sveta, kjer so animacija in živi posnetki neločljivi. Spremlja ga zvočna podlaga, ki odraža potovanje od tišine do ognjemeta zvokov."

Nicole Hewitt je za "uporabo animacije preprostih in elegantnih linij, s katero prikaže utopično/distopično vizijo množične proizvodnje ljudi" v jagodni izbor uvrstila film Humanbotanik Regine Hofer, Tamása Patrovitsa pa je navdušil Mahlerjev Park. Njegova utemeljitev? "Zgodba, ki celo življenje pove v zelo preprostem poenostavljenem grafičnem stilu. Pripoved je zelo jedrnata. V tem ironičnem in grotesknem filmu je vsaka beseda in slika na svojem mestu." Prvi štirje avtorji jagodnega izbora vsi prihajajo iz naše severne sosede.

Tim Webb pa je izbral estonski film Miza, ker je "pogumna in zapletena pripoved o Riti in njeni družini skozi več generacij. Upočasnjene nežne podrobnosti so v nasprotju z nadrealnimi šokantnimi dogodki, s spremljavo večplastnega zvoka. Odlična režija in postavitev."
Bogata bera animiranih izdelkov
V okviru Animateke, ki je letos potekala pod naslovom Hanging around 2005 (Postopanje 2005), so se predstavili tudi žiranti, posebne predstavitve pa so imeli še drugi avtorji, tako da je bilo v sklopu festivala, ki je v prestolnici potekal od 13. decembra, predvajanih skupaj 159 kratkometražnih animiranih filmov in trije celovečerni.

Prvič Slon in nagrade občinstva
Novost festivala, ki je potekal drugič, je bil program, namenjen otrokom, starim od 6 do 12 let. Slon je predstavljal delo uredništva animiranih oddaj za otroke, ki deluje v v okviru programa otroških in mladinskih oddaj RTV Slovenija, obiskovalci pa so videli filme sodobnih slovenskih avtorjev. Prav tako prvič pa so letos svojo nagrado podeljevali obiskovalci Animateke.