Od leve proti desni: John Logan, Gerard Butler, Jessica Chastain, Ralph Fiennes in Vanessa Redgrave na tiskovni konferenci v Berlinu. Foto: EPA
Od leve proti desni: John Logan, Gerard Butler, Jessica Chastain, Ralph Fiennes in Vanessa Redgrave na tiskovni konferenci v Berlinu. Foto: EPA
Shakespearjevo tragedijo je Na Fiennesovo željo scenarist prenesel v sodobno okolje. Upajmo, da je končni izdelek dovršen tako, kot je to uspelo Baz Luhrmannu z novodobnima Romeom in Julijo (1996).
Ralph Fiennes
Adaptacij Shakespearja, ki skušajo barda prenesti v sodoben kontekst, je malo morje. Leta 2000 je, denimo, Ethan Hawke kot Hamlet v New Yorku iskal morilca svojega očeta, verjetno pa se še spominjamo tudi mladega Heatha Ledgerja, ki je lomil srca v romantični komediji Ten Things I Hate About You, ki je bila pravzaprav precej svobodna adaptacija Ukročene trmoglavke. Foto: EPA

V ponedeljek se je v okviru berlinskega filmskega festivala zgodila svetovna premiera filma Coriolanus (Koriolan), ki ga je Fiennes posnel po predlogi istoimenske Shakespearjeve krvave tragedije o maščevalnem rimskem generalu. Dvakratni oskarjevski nominiranec je naslovno vlogo odmeril kar sebi, preostanek zasedbe pa ni bistveno manj zvezdniški: Koriolanova povzpetniška mama Volumnia je Vanessa Redgrave, poveljnik sovražne vojske Tulij Aufidij pa Gerard Butler.

Ne, to ne bo Gladiator 2
A ne veselite se ponovnega prizora Gerarda Butlerja v sandalih in z razgaljenim torzom: Fiennes je svojo adaptacijo prenesel v sodobni čas in tako v film vnesel aluzije na novodobne konflikte, kakršni sta vojni v Afganistanu in Iraku. Scenarij je po predlogi tragedije napisal John Logan (Gladiator, Letalec), ki je eno izmed dramatikovih morda manj slovitih tragedij preobrazil v sodoben komentar slavohlepja in megalomanskih teženj novodobnih imperijev.

Ves svet je oder, in ljudje igralci ...
48-letni Fiennes, ki je vlogo že pred desetimi leti igral na londonskem odru, je na tiskovni konferenci v nemški prestolnici komentiral, da so vojaški konflikti zadnjega desetletja še dodatno podčrtali relevantnost zgodbe. "Idejo za Koriolana kot film sem v glavi in srcu prenašal kar nekaj časa. Povsod okrog sebe, tudi pred 11. septembrom, še posebej pa po njem, sem v časopisih in na televiziji videval prizore, ki so bili videti kot iz te zgodbe. Vse bolj se je v meni kristalizirala ideja, da je svet okrog nas najprimernejše prizorišče."

Tragedija, ki so jo večinoma posneli v Beogradu, je zgodba o zvestem rimskem vojščaku, ki ga zmage na bojnem polju izstrelijo v rimsko politično areno. Ker se ne more in ne zna prilagoditi zahtevam jeznih množic, se po spletu okoliščin znajde v izgnanstvu. Ponižan in osamljen se zateče k svojemu največjemu sovražniku in mu ponudi svojo glavo na pladnju; ta ga raje rekrutira za svoj napad na Rim.

Dulce et decorum est pro patria mori - a danes niti ne več
74-letna Vanessa Redgrave, ki igra Koriolanovo mamo, ki svojega sina še v sovražnem taboru zadnjič poišče in roti, naj odstopi od načrta, priznava, da je vloga Volumnie izziv celo za izkušeno igralko. "Nisem mislila, da ji bom kos, a Ralphu, ki je izjemen režiser, sem popolnoma zaupala. Zato sem v sebi lahko nekako našla razumevanje za žensko, ki bi raje videla, da bi bil njen sin ubit, kot da bi izgubil svojo čast ali izdal domovino. Ta koncept nam danes - morda z izjemo vojaških družin - ni blizu."

Koriolan je eden izmed 16 filmov, ki se te dni v Berlinu potegujejo za glavno nagrado, zlatega medveda, ki ga bo v soboto podelila žirija z Isabello Rossellini na čelu. V konkurenci sta, denimo, še francoska 3D-animacija Tales of the Night in triler o začetku finančne krize z Demi Moore in Kevinom Spaceyjem v glavnih vlogah, Margin Call.