Monique De Wael si je zgodbo o židovski deklici, ki preživi med volkovi, izmislila zato, da bi pobegnila iz lastne realnosti. Foto: EPA
Monique De Wael si je zgodbo o židovski deklici, ki preživi med volkovi, izmislila zato, da bi pobegnila iz lastne realnosti. Foto: EPA
Nacisti so štiriletni Monique De Wael leta 1941 resnično odpeljali starše. Deklica pa je zatem živela pri dedku, na katerega jo vežejo slabi spomnini.

Belgijka, ki je pod psevdonimom Misha Defonseca osvojila bralce in gledalce z ganljivo zgodbo, naslovljeno Survivre avec les loups (Preživetje z volkovi), o tem, kako jo je skupina volkov sprejela medse, potem ko so njene starše odpeljali nacisti, je v intervjuju za belgijski časopis Le Soir prav tako povedala, da sploh ni židovskega rodu.

Istoimenski fim, ki ga je lani posnela režiserka Véra Belmont, naj bi si po poročanju časopisa doslej ogledalo več kot šest milijonov ljudi. "Ne gre za resnično zgodbo, čeprav je to bila moja realnost," je avtorica knjige, po kateri so posneli film, povedala v intervjuju. "To je bil moj način preživetja ... Opravičujem se vsem, ki se počutijo izdane in jih pozivam, da se postavijo v kožo štiriletne deklice, ki je izgubila vse in je morala preživeti."

Zgodba knjige in po njej posnetega filma pripoveduje o deklici židovskega rodu, ki ji nacisti leta 1941 aretirajo in odpeljejo starše. Deklica jih začne iskati po Belgiji, Nemčiji in Poljski, na poti pa jo spremlja le krdelo volkov.

In kakšna je resnična zgodba?
Po besedah De Waelove so bili njeni starši, ki torej niso bili Židje, v odporniškem gibanju. Nacisti so jih res odpeljali, deklica pa je ostala s svojim dedkom, ki je z njo zelo slabo ravnal. "Od nekdaj sem se počutila kot Židinja," je še povedala De Waelova in dodala, da si je vedno rada izmišljala drugačno življenje, daleč stran od družine in ljudi, ki jih je sovražila.

V belgijskem filmu med drugim nastopajo Mathilde Goffart, Yaël Abecassis, Guy Bedos in Michèle Bernier.

M. K.