V Mariboru se je danes s slavnostno podelitvijo nagrad lokvanj in školjka trikotničarka v tekmovalnih kategorijah Posebno slovenski in Medregionalni program ter projekcijo nagrajenih filmov končal 4. mednarodni festival dokumentarnega filma DokMa. Vrata mestnih kinodvoran Partizan in Udarnik v starem centru Maribora, ki ju oživi le omenjeni festival, so se ponovno zaprla in bodo morala počakati na boljše čase. Organizatorji upajo, da bodo ti prišli kmalu, saj je 64 filmov, ki so se zvrstili v času festivala, privabilo več kot 2.000 gledalcev.
Prvi nacionalni nagradi za najboljše slovenske dokumentarce
Na letošnjem festivalu so v sodelovanju z Društvom slovenskih filmskih ustvarjalcev in Društvom slovenskih režiserjev podelili prvi nacionalni nagradi za najboljši slovenski kratkometražni in celovečerni dokumentarni film. Mednarodna žirija v sestavi Birgit Flos, programske direktorice avstrijskega filmskega festivala Diagonale, beograjske režiserke Marije Asanović in producentke Dragice Petrovič se je odločila, da nagrado lokvanj za najboljši kratkometražni film prejme film Ples besed avtorice Kaje Tokuhisa. Nagrada zlati lokvanj za najboljši celovečerni slovenski dokumentarni film pa je romala v roke režiserke Polone Sepe za film Kamera tukaj in tudi teče. Poleg nagrajenih sta si posebni omembi žirije prislužila še filma Libero Milene Olip in Človek iz Srednjega Paola Rojattija.
13 kratkih in 8 celovečernih filmov
Za nagradi lokvanj za kratkometražni in zlati lokvanj za najboljši slovenski celovečerni dokumentarni film se je sicer potegovalo 13 kratkometražnih in 8 celovečernih filmov. V tekmovalni kategoriji Posebno slovenski pa so lahko sodelovali kratkometražni in celovečerni dokumentarni filmi, nastali v slovenski produkciji ali koprodukciji, ki so imeli kinematografsko premiero v letih 2007 ali 2006 ali pa so bili premierno predvajani prav na letošnji DokMi.
Školjki trikotničarki prejme ...
V tekmovalni kategoriji Medregionalni program so bili predvajani evropski kratkometražni in celovečerni dokumentarni filmi, ki so nastali v zadnjih dveh letih v državah, ki niso članice Evropske unije. Za nagradi školjka trikotničarka za najboljši kratkometražni in velika školjka trikotničarka za najboljši celovečerni dokumentarni film so se potegovali 4 kratkometražni in 4 celovečerni dokumentarni filmi. Nagradi je podelila mednarodna žirija v sestavi režiserjev Leah Sapin, Marka Šantića in Aleša Novaka, ki se je odločila, da školjko trikotničarko prejme kratkometražni film Pesem za dež solza režiserja Marka Cvejića, medtem ko je veliko školjko trikotničarko za najboljši celovečerni dokumentarni film dodelila filmu Srbski žeblji Dimitra Anakieva.
Kakšna bo usoda festivala?
Letošnja rdeča nit festivala je bila namenjena gejevskemu, lezbičnemu, biseksualnemu in transseksualnemu dokumentarnemu filmu, v kategoriji Veliki dokumentarci pa so predstavili izbor dokumentarnega ustvarjanja ikone nemškega filma Wernerja Herzoga. Poleg filmskih projekcij so se v času festivala zvrstile tudi različne delavnice, okrogle mize in seminar ter razstava fotografij Wernerja Herzoga. Ob zaključku festivala in dobri obiskanosti organizatorji upajo, da bo naslednje leto ta deležen večje pozornosti s strani občine in drugih organizacij, ki bi lahko v večji meri aktivno sodelovale pri pripravi festivala in projekt tudi finančno podprle.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje