J. D. Salinger se je v mestece Cornish umaknil leta 1953, zadnje delo, novelo Hapworth 16, 1924, je objavil v New Yorkerju 19. junija 1965. Foto: EPA
J. D. Salinger se je v mestece Cornish umaknil leta 1953, zadnje delo, novelo Hapworth 16, 1924, je objavil v New Yorkerju 19. junija 1965. Foto: EPA

Ne pripoveduj nikomur ničesar. Če to storiš, boš pogrešal vse.

Holden Caulfield, Varuh v rži
Varuh v rži
Roman Varuh v rži je izšel leta 1951, še danes ga prodajo v več kot 200.000 izvodih na leto. Preveden je v številne svetovne jezike, dobro ga poznajo tudi generacije slovenskih maturantov. Foto: Reuters

Scenarist Shane Salerno upa, da bo že na letošnjem filmskem festivalu predstavil v Cannesu svoj novi dokumentarec, naslovljen preprosto Salinger.

Salerno - trenutno piše scenarij za film Fantastic Voyage, ki nastaja pod režisersko taktirko Jamesa Camerona, avtorja uspešnice Avatar - je dokumentarec začel ustvarjati pred petimi leti. Pri delu se je opiral na biografijo Salingerja, ki jo je napisal Paul Alexander. A sredi ustvarjalnega procesa si je premislil, saj je upal, da mu bo v film uspelo vključiti tudi posnetke samotarskega avtorja, ki se je vztrajno skrival očem javnosti.

Prepovedani posnetki - tržniška poteza?
Nekaj izbrancev je že dobilo priložnost za ogled dveurnega dokumentarca, trenutna različica pa ne vključuje pet minut "prepovedanih" posnetkov, ki so jih izrezali iz "varnostnih razlogov". Salerno ne želi razkriti, če gre za dejanske posnetke Salingerja. Ker se je sporna zadeva v medijih znašla ravno v času Salingerjeve smrti, se zdi, da gre predvsem za dober tržniški prijem, piše Rebecca Carroll za Art Info.

Salerno pa je razkril, da so v film vključeni ekskluzivni posnetki Salingerjevih prijateljev in kolegov, podrobnosti o pisateljevem razmerju s hčerjo dramatika in nobelovca Eugena O'Neila, Oono, in njegovo močno nagnjenostjo do vzdrževanja popolnega nadzora nad svojim delom (nekoč je menda nehal govoriti z urednikom na New Yorkerju, ker si je v njegovo besedilo drznil dodati vejico).

V dokumentarcu so na ogled tudi pogovori z več 150 filmarji, novinarji in dramatiki, ki so bili na kakršen koli način povezani s Salingerjem, ali pa je pisec nanje le vplival - med njimi so Edward Norton, Tom Wolfe, E. L. Doctorow in Gore Vidal. Omenja se tudi nekakšen "skrivni trezor" pisateljevih neobjavljenih del.

Upiral se je slavi in denarju
Kot tako rekoč vsi, ki so kdaj prebrali Varuha v rži, je Salerno ne le zaljubljen v Salingerjeve like, ampak tudi očaran nad pisateljevo umetniško iskrenostjo. "Navdušen sem nad tem, da mu je svet ležal pred nogami, on pa je rekel: Ne, hvala," je povedal Salerno, pri čemer se je nanašal na Salingerjevo protihollywoodsko naravnanost in upiranje "razprodaji" njegovih del. "Že leta 1951 se je zavedal, kako uničujoč vpliv bi slava in denar lahko imela na njegovo pisanje."

Kot je znano, se je Salinger več desetletij upiral neželeni pozornosti, v 80. pa se je zapletel v sodno bitko z biografom Ianom Hamiltonom in se bojeval proti objavi knjig spominov, ki sta ju napisali dve njemu bližnji osebi: nekdanja ljubimka Joyce Maynard in hči Margaret Salinger. Junija lani se je spet znašel v medijih, ko je vložil tožbo proti pisatelju, ki ustvarja pod psevdonimom J. D. California, zaradi kršenja avtorskih pravic - pisec si je "sposodil" osrednji lik Holdena Caulfielda iz Varuha v rži in želel objaviti nadaljevanje kultnega romana z dogajanjem, postavljenim v sodobnost.

J. D. Salinger je v 92. letu starosti umrl 27. januarja letos na svojem domu v Cornishu v zvezni državi New Hampshire, kjer je v osami živel od leta 1953. Od leta 1965 ni objavil nobenega dela, zadnji intervju je dal leta 1980.

Ne pripoveduj nikomur ničesar. Če to storiš, boš pogrešal vse.

Holden Caulfield, Varuh v rži