V središču dokumentarca je po krivem obsojen Antonio Zuniga, ki se pri iskanju pravice ne more zanašati na resnico. Foto:
V središču dokumentarca je po krivem obsojen Antonio Zuniga, ki se pri iskanju pravice ne more zanašati na resnico. Foto:
Domnevno kriv (Presunto culpable)
Film je pobral že vrsto nagrad in se povzpel na vrh lestvice najuspešnejših dokumentarcev v Mehiki.
Domnevno kriv
Za Antonia Zunigo sta se na sodišču borila odvetnika Roberto Hernandez in Layda Negrete, ki sta zgodbo spremljala tudi s kamero.

Domnevno kriv (Presunto culpable) je dokumentarni film, ki pripoveduje o osumljencu, ki ga kljub trdnim dokazom o njegovi nedolžnosti, obsodijo umora. Vse od premiere prejšnji mesec je postal v Mehiki prava uspešnica, prejel je tudi veliko nagrad, pretekli teden pa se je pojavila grožnja, da so si film ogledali zadnji gledalci.

Sodnik v Ciudadu de Mexicu je namreč odredil, da morajo projekcije umakniti zaradi pritožbe priče v dokumentarcu, češ da so ga posneli brez dovoljenja in s tem kršili njegove pravice do zasebnosti. Sodnikova sodba je takoj sprožila številne proteste in vzklike o cenzuri, nanjo pa sta se pritožila tako notranje ministrstvo kot distributerji.
Film ostaja v kinodvoranah
Prepoved predvajanja dokumentarca, ki opozarja na luknje v sodnem sistemu, so zdaj vendarle umaknili, saj je tako odločilo drugo sodišče, ki meni, da je predvajanje filma v interesu javnosti. Vendar s tem sodna 'bitka' še ni končana.
Film Domnevno kriv, ki je postal najuspešnejši dokumentarec v Mehiki, pripoveduje zgodbo o Antoniu Zunigi, ki je bil leta 2005 po nedolžnem obsojen na 20 let zaporne kazni zaradi umora.
Kriv, dokler ne dokažejo drugače
Spoznan je bil za krivega kljub besedam priče, ki je trdila, da osumljenca zagotovo ni bilo niti blizu prizorišča umora. To so potrdili tudi testi, ki so pokazali, da Zuniga ni uporabil orožja, tožilcem pa ni uspelo dokazati niti motiva zločina.
Z Zunigovim primerom sta se ukvarjala odvetnika Roberto Hernandez in Layda Negrete, ki sta s kamero skrbno dokumentirala svoj napor, da bi svoji stranki priborila svobodo, pri tem pa razkrila nesmisle in nasprotja sodnega sistema, ki ima obsojence za krive, dokler jim ni dokazana nedolžnost.