Edo Galić, sicer diplomiran arheolog, je film posnel, ko je bil star 30 let. Foto: Hrvaška kinoteka
Edo Galić, sicer diplomiran arheolog, je film posnel, ko je bil star 30 let. Foto: Hrvaška kinoteka
V Slovenski kinoteki predstavljajo restavrirane Črne ptice in druge filme hrvaškega režiserja Eduarda Galića.
V Slovenski kinoteki predstavljajo restavrirane Črne ptice in druge filme hrvaškega režiserja Eduarda Galića. Foto: Hrvaška kinoteka

Projekt restavracije in digitalizacije hrvaškega filma so predstavili v Slovenski kinoteki, sledile pa so projekcije Galićevih filmov po izboru Hrvaške kinoteke.
Režiserja bosta predstavila Juraj Kukoč iz Hrvaške kinoteke (HK) in Tatjana Rezec Stibilj iz Slovenskega filmskega arhiva pri arhivu RS, o skupnem projektu restavracije filma pa bosta spregovorila vodja HK Carmen Lhotka in vodja SFA Lojz Tršan. Tomislav Vujović iz Vizij Zagreba in Bojan Mastilovič iz podjetja Restart Ljubljana bosta povedala več o tehničnem postopku.
S slovenskim pečatom
Film iz leta 1967 pripoveduje o poskusu ustašev, da ujetnike koncentracijskega taborišča pobijejo pred prihodom osvoboditeljev. Šest zapornikov naj bi poskrbelo za mino, ki bi eksplodirala, ko bi čezenj zapeljal vlak z ujetniki. Zaporniki akcije ne izvedejo, rešitev sotrpinov pa plačajo z lastnimi življenji. Hrvaška klasika je nastala v sodelovanju s slovenskimi filmarji. Koproducent filma je bilo ljubljansko podjetje Viba, direktor fotografije pa je slovenski mojster Mile de Gleria.
V sklopu filmskih večerov Slovenskega filmskega arhiva oziroma Dneva Hrvaške kinoteke v Ljubljani bodo poleg Črnih ptic na ogled še Galićevi filmi Sunt lacrimae rerum, Predvečer, Klesarji in Quorum.

Restavracija in digitalizacija filmske klasike Črne ptice
Restavracija in digitalizacija filmske klasike Črne ptice