Foto:
Foto:
Italijanska sopranistka Sonia Ganassi v rimski uprizoritvi Carmen.

Carmen je ob premieri prejela slabe kritike, med občinstvom pa so se zgodili celo izgredi. Bizetu so očitali, da je opera vulgarna, šokiral je njen realizem, vendar pa to gledalcev ni odvrnilo od obiska pariške opere in Carmen so v istem letu (1875) izvedli še 45-krat.

Od vsega začetka so Bizetu izvirnost priznali veliki glasbeniki, kot sta bila na primer Saint-Saens in Čajkovski, danes pa Carmen velja za eno najlepših in najbolj kakovostnih del romantične galsbe 19. stoletja, ki je bila ustvarjena za gledališče.

Skladatelj umrl razočaran
Bizet je umrl le tri mesece po premieri Carmen. Po smrti pa je zaslovel, in to v veliki meri prav zaradi tega opernega dela, ki pripoveduje o ženski, ki svoje čare uporabi za omrežitev don Joseja, a ga zapusti zaradi drugega moškega. Don Jose, ki ga razjeda ljubosumje, se Carmen nato maščuje z umorom.

Bizet je Carmen zložil med letoma 1873 in 1874, libreto sta po literarni predlogi Prosperja Merimeeja napisala Henri Meilhac in Ludovic Halevy. Njihovo delo je bila v manj kot desetih letih po nastanku že svetovno znano.