Skladatelj Joaquin Rodrigo, čigar delo Tonadilla so Los Romeros izvedli tudi v Slovenski filharmoniji, je o skupini dejal: "Razvili so tehniko igranja na kitaro, s katero so iz težkega naredili lahko. Brez dvoma so največji mojstri tega glasbila." Po nastopu v leipziški dvorani Gewandhaus pa so nemški kritiki zapisali, da Los Romeros v svetu kitare pomenijo toliko kot trije tenorji v v svetu bel canta oziroma v svetu umetnosti in znanosti o vokalni tehniki.
Najvišje špansko odlikovanjeVsi člani kvarteta prihajajo iz glasbene dinastije Romero, za katere ustanovitelja Celedonia Romera pravijo, da je ustanovil 'kraljevo' družino kitaristov. Družina se je leta 1957 preselila v ZDA in tudi v 'novem svetu' uspeh ni izostal. Skupina je tako do danes nastopila tudi že za ameriškega predsednika in papeža, španski kralj pa je družinskemu ansamblu podelil najvišje špansko odlikovanje, red Izabele Katoliške. To je bilo veliko priznanje predvsem za Caledonia Romera, ustanovitelja kvarteta.
Prerez španskega glasbenega izročila
O tem, kako zelo cenjeni so kitaristi družine Romero, govori tudi to, da so številni skladatelji dela napisali posebej za to zasedbo. Med njimi so Joaquín Rodrigo, Federico Moreno Torroba, Morton Gould, Francisco de Madina in Lorenzo Palomo. Repertoar Los Romerosov sicer označujejo kot svojevrsten prerez skozi špansko glasbeno izročilo, katerega zaznamujejo plesna tradicija flamenka in romantika španske operete, ognjevita andaluzijska sevillana, katalonska sardaba ter valencijski jota in fandaqa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje