Chris de Burgh je letos že obiskal Iran. Preveril je tehnične zmogljivosti tamkajšnjih dvoran in glasbene opreme. Foto: EPA
Chris de Burgh je letos že obiskal Iran. Preveril je tehnične zmogljivosti tamkajšnjih dvoran in glasbene opreme. Foto: EPA
Arian bo prva iranska skupina, ki bo smela doma nastopiti z evropskim poppevcem. Foto: Arian

De Burghov koncert naj bi bil prvi popdogodek v Iranu v zadnjih tridesetih letih, na njem pa naj bi kot Irčeva spremljevalna skupina sodelovala tudi iranska zasedba Arian. "Koncert naj bi se zgodil zadnji novembrski teden, in sicer na pokritem stadionu Azadi v Teheranu, ki ima 12.000 sedežev za gledalce," je sporočila Madžid Rokani, vodja odnosov z javnostjo kulturne in umetniške družbe Taraneh Šargi. Od islamske revolucije leta 1979 se v Iranu še ni zgodilo, da bi domači glasbeniki smeli v domovini nastopiti s tujim poppevcem.

Glasba še gre, besedila pač ne
Ta čas velja v Iranu na neki način 'shizofreni' odnos do zahodnjaške glasbe. Ta je uradno prepovedana, radijske postaje pa vendar občasno predvajajo instrumentalne različice zahodnega popa. Posebej besedila so namreč ožigosana kot hudičevo delo, ki v iranski narod zanaša nemoralo. Pa vendar črni trg z evropsko in ameriško popkulturo cveti in obstaja nekakšen 'tihi dogovor', da se oblast v ta trg ne vmešava 'pretirano'. V Iranu je tako mogoče z minimalno zamudo dobiti najnovejše izdelke po vsem svetu priljubljenih izdajalcev.

Nekoliko slabše se godi domačim izvajalcem. Ti morajo svojo glasbo in besedila najprej predložiti cenzorjem, šele nato smejo njihovi posnetki iti v prodajo. Vsemu temu navkljub tudi v Iranu evforija okoli poppevcev ni neznanka; nekatere, kot so Šadmehr Aghili, Kašajar Etemadi, Mohamad Isfahani, načrtno podpira celo nacionalna televizija, saj se oblast zaveda, da je ljudem bolje dati nekaj domačih zvezdnikov, kot pa povsem prepovedati pop, zaradi česar bi se črni trg z zahodnim popom in rockom še bolj razbohotil.

Novo poglavje iranskega popa
Ena izmed zelo priljubljenih iranskih zasedb je tudi skupina Arian. To je prva iranska popskupina, ki je nastala po islamski revoluciji in ki je v domovini dosegla množičen uspeh. Za skupino pravijo, da je odprla novo poglavje v iranski popglasbi. Že njihov prvenec Gole Aftabgardoon (Sončnica), izdan leta 2000, je bil izredno uspešen. Zato ni nemogoče, da bo zaradi sodelovanja z njimi tudi Chris De Burgh čez noč postal novi ljubljenec iranskega občinstva.