Foto:
Foto:

Kitaristu Schmittu so se pridružili še kontrabasist Claude Dupont in kitarista Martin Limberger in Mayo Hubert, ki so poslušalcem predstavili ciganski sving, imenovan tudi jazz manouche. To glasbeno zvrst je populariziral predvsem Django Reihardt, ki mu uspešno sledita zlasti tokratni gostujoči kvartet in Rosenberg trio.

Raje v kavarnah kot na velikih odrih
Tchavolo Schmitt veliko raje nastopa po kavarnah in klubih kot na velikih koncertih, ne mara pa niti snemanj, zato je izdal le dva albuma. Leta 1998 je izšel album Miri familia, dve leti zatem pa še Alors? ... Voila! Njegov prispevek je zapisan tudi na albumih drugih glasbenikov, kot je violinist Wedeli Köhler. Z njim, Schmelingom Lehmannom in Janijem Lehmannom je Schmitt izdal album Hot Club da Sinti, medtem ko je z drugimi glasbeniki sodeloval tudi pri projektih Gypsy Reunion in Mandido et Note Manouche.

"Izbruh čustev"
Komur ni uspelo priti v Linhartovo dvorano Cankarjevega doma, pa lahko glasbeno mojstrstvo francoskega kitarista romskega rodu spremlja tudi v filmih Latcho Drom in Swing. Posnel ju je režiser Tony Gatlif, ki je bil nad Schmittom tako navdušen, da mu je ponudil vidni vlogi v filmih, v katerih je predstavljal romske glasbenike. "Verjetno sploh ne obstaja mikrofon, ki bi lahko ujel ves izbruh te kitare, prekipevajoče od čustev ... Tchavolo Schmitt je v svetovnem merilu to, kar je Tomatito, kitarist Camarona de la Isla, za andaluzijsko cigansko glasbo," je Schmittovo glasbo označil Gatlif.