Ta fenomen se od leta 2000 ponovi vsakega avgusta, ko v Hildesheimu v bližini Hannovra poteka festival M'era Luna, največji festival goth rocka, industriala in njima sorodnih zvrsti. Na dveh odrih bo 12. in 13. avgusta nastopilo 40 skupin. Za največje zvezde letošnje M'ere Lune bi morda lahko označili skupino Bauhaus, ki je gotsko sceno obvladovala na prehodu iz sedemdesetih v osemdeseta in ki še danes veljajo skoraj za mistične figure, ki jih mora poznati vsak 'ortodoksen' got; če se ne odloči, da bo kot svojega velikega idola častil Andrewa Eldritcha, ki je letos pod imenom svoje matične skupine Sisters of Mercy (ki jo pa že dve desetletji vodi kar sam) prav tako obredel Evropo in Severno Ameriko in nastopil tudi v Ljubljani.
A pogled na skupino Bauhaus je veliko težje ujeti kot pa pogled na Eldritcha, ki se vendarle bolj pogosto odloči za nastopanje (lani je nastopil tudi na M'eri Luni). Med letoma 1983, ko je izšel zadnji album Burning From the Inside, in 1998, ko se je skupina spet zbrala, so se člani četverice posvečali svojim projektom. Pevec Peter Murphy, ki je s svojimi teatralnimi nastopi in naličenim obrazom, ki se ga ne bi sramoval niti predstavnik vampirske vrste, ustvaril skoraj idealno gotsko persono, ima za sabo kar uspešno samostojno kariero. Drugi trije člani Daniel Ash, David J in Kevin Haskins pa so si ostali zvesti še petnajst let po razpadu skupine. Pod imenom Love And Rockets jim je predvsem v Združenih državah uspelo rekrutirati kar številčno in predano občinstvo. Sicer pa sta solistične projekte izdala tudi Daniel Ash in David J.
Stare gotske viže ne gredo iz mode
Danes vsi štejejo blizu pol stoletja in lahko bi rekli, da so eden od glasbenih fenomenov. Tudi če se nikoli ne bi vrnili, bi mladi, ki jih 'zavede' gotski rock, vedno znova kupovali njihove albume, skladbe, kot so Bela Lugosi's Dead, priredba Bowiejevega Ziggyja Stardusta, She's in Parties, Sanity Assassin in Dark Entries, pa bodo za vedno ostale zapisane kot pesmi, ki so pomagale ustvariti svojevrsten podžanr v kategoriji rocka.
Busha moraš udariti trikrat
V isto starostno kategorijo kot zgoraj omenjena četverica sodi tudi Al Jourgensen, ki je skupino Ministry od začetkov s skoraj plesnim synthpopom leta 1981 vodil prek klasičnega industriala in nazadnje 'izumil' industrijski metal, s katerim zadnja leta rad 'biča' vlado Georgea Busha. Svoj še danes prepoznavni zvok, ki jim je letos prinesel tudi prvo nominacijo za grammyja, so Ministry predstavili leta 1988, ko je izšel album The Land of Rape and Honey. Pravzaprav se splača podvizati in si hitro ogledati, kako Ministry zvenijo v živo, saj je Al Jourgensen že napovedal, da namerava pod imenom Ministry izdati le še en album. Ta naj bi dopolnil 'trilogijo', katere dve tretjini sestavljata letos dokončani album Rio Grande Blood in album Houses of the Molé iz leta 2004. Trije albumi bodo predstavljali celovit glasbeno-besedni napad na gospoda Busha.
Kaj se je poslušalo na Balearih
Da bi bila zbirka mož, ki so pomagali oblikovati gotsko in industrialsko sceno, še boljša, se bodo v Hildesheimu prikazali tudi Britanci Nitzer Ebb, ki so leta 1982 začeli razvijati plesnim navdušencem izredno 'naklonjeni' industrial, ki je bil konec osemdesetih pravi hit v klubih na Balearskih otokih, seveda pa mu je bilo mesto odmerjeno tudi v vseh evropskih klubih, ki so vrteli alternativno plesno glasbo. Nekaj podobnega bi lahko zapisali – izpustiti bi bilo treba Baleare – o kanadski skupini Front Line Assembly, ki prav tako naokoli postopa že tam od srede osemdesetih. Obema skupinama prav tako priznavajo vpliv na oblikovanje v devetdesetih tako zelo priljubljenega techna in skoraj krivično je, da tako malo mladih, ki danes zahajajo v klube, pozna njihova imena.
Ko industrialec obleče kavbojke
Da mi ne bi kdo očital gerontofilije, pa moram vendar našteti še nekaj mlajših izvajalcev. Tisti, ki so v zadnjih letih zvesto gledali MTV ali katero od nemških glasbenih postaj, so zagotovo zasledili imeni Within Temptation in The Birthday Massacre. Within Temptation je uspelo nekaj pozornosti pritegniti s precej posrečeno priredbo pesmi Running Up That Hill, ki jo je nekoč prepevala Kate Bush. Znanci z glasbene televizijske postaje Viva pa so tudi Norvežani Apoptygma Berzerk, ki so v zadnjem letu 'zamenjali strani'. Če se jim s svojimi prejšnjimi izdelki uspelo uveljaviti kot eno vodilnih imen plesnega industriala, so se po izidu albuma You And Me Against The World usmerili k širšemu krogu poslušalcev verjetno bolj všečnemu poprocku, na okoli pa so začeli 'skakati' celo v modrih kavbojkah.
Omeniti je treba, da M'era Luna ni zanimiva le zaradi ponudbe koncertov. Odlična zabava je že samo posedanje na travniku (če seveda ne dežuje in se trata ne spremeni v pravo barje, kar se je zgodilo lani) in opazovanje obiskovalcev. Nekateri namreč sledenje ikonografiji gotskega rocka in industriala vzamejo vse preveč resno.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje