Devo so že s svojo opravo opozarjali na svoj umetniški program. Foto:
Devo so že s svojo opravo opozarjali na svoj umetniški program. Foto:
Depeche Mode
Z uporabo elektronskih zvokov so Devo tlakovali pot elektronskim skupinam iz osemdesetih. Tudi skupini Depeche Mode. Foto: EPA

Marca 2006 bo tako pri založbi Disney Sound izšel album Devo 2.0, za katerega bo skupina na novo posnela svoje največje uspešnice. Da bi Devo potrdili, da so se zares zbrali le zato, da bi glasbeno izobrazili mlado generacijo, so vlogo spremljevalnih vokalistov zaupali kar otrokom. Morda celo največjo uspešnico skupine Devo Whip It! iz leta 1980 pa bodo mladi pevci odpeli v celoti.



Devo za celo družino
Album bo pospremila tudi zgoščenka z animiranimi videospoti in v živo posnetimi filmčki. Vse posnetke in animacije je režiral basist skupine Devo Gerry Casale. Album bo eden prvih projektov založbe Disney Sound, iz katere je prvi izdelek prišel šele januarja 2005. Založba je pravzaprav podzaložba družbe Walt Disney Records, skrbela pa naj bi za izdaje glasbe za celo družino.

Razvoj je iluzija, nazadovanje je resnica
Čeprav skupina Devo nikoli ni veljala za superzvezdo novega vala, so jo kritiki vedno zelo cenili, saj so fantje veljali za ene največjih glasbenih inovatorjev sedemdesetih. Skupina je od samega začetka, ki sta ga sprožila študenta umetnosti Gerry Casale in Mark Mothersbaugh, hodila na meji med popularno kulturo in umetnostjo. Devo so bili ena redkih skupin, ki je definirala svoj umetniški program. Njihova glasba naj bi raziskovala koncept de-volucije, ki govori o tem, da se človeštvo duhovno ne razvija, ampak nazaduje. Glasba skupine Devo je bila tako rekapitulacija robotoidnih in mehaničnih zvokov duhamorne in uniformirane sodobne družbe, ki preprečuje človekov osebni razvoj.

Nekoč pred časom, danes za časom
Uspeh skupine pa je bil kratek. Po začetnih "suhih letih" so navdušili med letoma 1978 in 1980, ko so se po koncu zagona paknovskega gibanja mladi od surovega zvoka triakordnega nabijanja po kitari usmerili k bolj "vesoljskim" elektronskim zvokom. Devo so tako pripravili le tri zelo uspešne albume. To so bili Q: Are We Not Men, A. Are We Not Devo (1978), Duty From the Future (1979) in Freedom of Choice (1980). Zelo vprašljivo pa je, ali bo sodobna mladina, navajena veliko bolj mehanične in futuristične glasbe kot je delo skupine Devo, "zagrabila" za vabo.