Preden se je Ari Rasilainen dokončno odločil za dirigentsko kariero, je igral violino v 

Finskem radijskem simfoničnem orkestru in pri Helsinškem filharmoničnem orkestru. Foto: Cankarjev dom
Preden se je Ari Rasilainen dokončno odločil za dirigentsko kariero, je igral violino v Finskem radijskem simfoničnem orkestru in pri Helsinškem filharmoničnem orkestru. Foto: Cankarjev dom

Če umetnik v mladosti ni modernist, nima srca. In če je modernist v starosti, nima razuma.

Finski skladatelj Einojuhani Rautavaara
Tibor Kerekeš
Tibor Kerekeš je posnel tudi solo zgoščenko z baročnim triom Glasbeni utrinki baroka. V kratkem pričakujemo še izid solo plošče z orkestrom Slovenske filharmonije (glasba 20. stoletja), ki jo je posnel januarja. Foto: Cankarjev dom

Na šestem, dvojnem, koncertu modrega abonmaja se je ob Orkestru Slovenske filharmonije predstavil vojvodinski trobentač Tibor Kerekeš. Pod dirigentskim vodstvom Finca Arija Rasilainena so na koncertu v Cankarjevem domu, ki ga bodo ponovili še v petek ob 19.30, izvedli dela Einojuhanija Rautavaaraja, Henrija Tomasija in Jana Sibeliusa.

Finska častna trojica
Einojuhani Rautavaara je danes eden najprepoznavnejših finskih skladateljev druge polovice 20. stoletja. Avtor zajetnega opusa orkestrskih, zborovskih in odrskih del, pesemskih ciklov, komornih in solističnih skladb, se je v zgodnjih delih močno vezal na tradicijo. Preobrat k romantizmu in misticizmu je nastopil v 60. letih in "obrodil" skladbo Cantus Arcticus (1972), ki je tudi del sporeda ljubljanskih koncertov. Večer se je nadajeval s Sibeliusovo Drugo simfonijo v D-duru, ki je nastala med skladateljevim potovanjem po Italiji leta 1901. Za konec je tu še Henri Tomasi s Koncertom za trobento in orkester, eno njegovih najbolj znanih del.

"Posvojeni" trobentaš
Tibor Kerekes, ki se je leta 1968 madžarskim staršem rodil v Vojvodini, trobento igra že od devetega leta. Prelomnica zanj je bilo državno tekmovanje v Dubrovniku leta 1987, ko se je nad njim navdušil predsednik žirije, prof. trobente Anton Grčar, in ga povabil k študiju trobente na Akademijo za glasbo v Ljubljani. Postal je štipendist Slovenske filharmonije in pri 20 letih že stalni član orkestra. Igral je že z mariborskimi, zagrebškimi in beograjskimi filharmoniki, s Celjskim komornim orkestrom, Subotiškim komornim orkestrom, ansamblom Slovenicum ter z različnimi dirigenti.

Pod Finčevo taktirko so se znašli ...
Finski dirigent Ari Rasilainen spada v uspešno generacijo mlajših skandinavskih dirigentov. Sodeluje z različnimi orkestri, kot so Gewandhaus iz Leipziga, Praški simfoniki, radijski orkestri iz Hannovra, Frankfurta, Stuttgarta, in solisti, kot so Jose Carreras, Monserrat Caballe, Daniel Barenboim, Dietrich Fischer-Dieskau, Nigel Kennedy in drugi.

Če umetnik v mladosti ni modernist, nima srca. In če je modernist v starosti, nima razuma.

Finski skladatelj Einojuhani Rautavaara