Noben resen glasbenik inštrumenta ne bo dal med prtljago, svarijo glasbeniki. Foto: EPA
Noben resen glasbenik inštrumenta ne bo dal med prtljago, svarijo glasbeniki. Foto: EPA
Saksofone so do zdaj glasbeniki vzeli s sabo na letalo. Foto: EPA
Potniki na letališču
V kabino lahko vzamejo potniki le še majhen kos ročne prtljage. Foto: EPA

Ker so vsa večja od prenosnega računalnika, kar je zdaj največja dovoljena velikost ročne prtljage, morajo tudi zelo dragocene violine, saksofoni in druga glasbila, ki jih glasbeniki jemljejo na gostovanja, med preostalo prtljago, kjer pa se lahko tako poškodujejo, da stane njihovo popravilo tudi do 30.000 funtov (več kot 10 milijonov tolarjev). Glasbeniki pravijo, da na pot rajši ne gredo, kot da tvegajo poškodbo glasbila, letalska podjetja pa zanje pravil nočejo spremeniti.

Glasbeniki so ob zaslužek
Oglasil se je že britanski sindikat glasbenikov, katerega predstavnik je dejal, da so njegovi člani že ob precejšen del zaslužka, ker zaradi strogih pravil glede ročne prtljage ne morejo na letalo, znašli pa so se tudi v resni nevarnosti zaradi kršenja pogodb o gostovanjih v tujini. A kot pravijo glasbeniki, se na pot z inštrumentom med preostalo prtljago ne morejo podati - tega ne bi storil noben resen glasbenik. Oglasilo se jih je nekaj, ki pravijo, da je klasičnih glasbenikov tako malo, da bi bilo povsem preprosto z rentgenom pregledati njihove inštrumente, da bi se drugi potniki in osebje na letalu počutili varno, tudi če bi zagledali kovček, v katerem bi bila violina.

Glasbeniki niso izjema
A z oddelka za transport so se že oglasili, da pravila na britanskih letališčih veljajo za vse - tudi glasbeniki niso izjema -, pravila pa bodo ostala, dokler bo potrebno. To pomeni, da je treba tudi inštrumente prijaviti kot običajno prtljago, vse dokler pravila ne bodo omiljena, opuščena ali spremenjena.

Parlamentarci na dopustu
Sindikat glasbenikov je prošnjo za vnos inštrumentov v letalsko kabino že posredoval britanskemu parlamentu, a ta o njej še ni odločal, ker so parlamentarci na dopustu. Če spremembe kmalu ne bo, lahko pravila glede ročne prtljage resno vplivajo na delo poklicnih glasbenikov, je dejala ameriška violinistka Olivia Hajioff, ki skupaj z Marcom Ramirezom nastopa v violinskem duetu Marcolivia. Zdaj se iz Evrope, kjer je nastopala poleti, ne more vrniti v ZDA ali pa bo morala svoj inštrument pustiti na stari celini. "Med prtljago ga vsekakor ne bom dala," je odločna glasbenica.