Fantovska skupina, pri kateri v ospredju ne bi bile mišice in zasanjani pogledi? Ki bi opozorila na probleme, kakršen je ta na sliki? Morda bi pa šlo. Foto: EPA
Fantovska skupina, pri kateri v ospredju ne bi bile mišice in zasanjani pogledi? Ki bi opozorila na probleme, kakršen je ta na sliki? Morda bi pa šlo. Foto: EPA
Na fastivalu bodo z lahkotnejšimi vsebinami skušali opozoriti na še kako resno problematiko. Foto: Uradna stran festivala
Take That
Temu se reče globalizacija: sloves fantovskih skupin je segel prav v vse kotičke sveta. Foto: EPA

Fame Asylum je ime skupine štirih mladih beguncev, katere (poleg nesrečne usode) povezujeta ples in petje. Zasedba, ki bi s svojo glasbo rada predvsem spodbudila javno debato o begunski problematiki v Veliki Britaniji, bo svoj koncertni ognjeni krst dočakala v nedeljo, ko bodo nastopili na otvoritveni prireditvi londonskega Tedna beguncev.

Štirje fantje, ki so se še pred kratkim ukvarjali predvsem s svojo negotovo prihodnostjo, se ta hip ubadajo s koreografijami: sedemnajstletni Nigerijec David, Vietnamec Van Long, Iranec Said ter 22-letni Albanec Aaron se pod taktirko R&B producenta Collina Emmanuela (ki je v preteklosti sodeloval z Mary J Blige) pripravlja na svoj prvi skupni nastop. Kamere televizijske postaje Channel 4 vse skupaj beležijo za dokumentarec o nastanku skupine, okrog katere se pletejo velika pričakovanja.

Kdo ima moč? Očkove hčerke ...
"Bojni načrt" skupine je preprost: "Ko boste pesem slišali, se ne bo v ničemer razlikovala od pop skladbe, ki bi jo pela "navadna" fantovska skupina. Sčasoma vam bo postala všeč in začeli se boste zanimati tudi za njene izvajalce", razlaga menedžer četverice. Modela fantovske skupine niso izbrali po naključju – ciljajo namreč predvsem na dekleta, ki imajo več moči, spremeniti mnenje svojih staršev kot vsaka reklamna kampanja.

Vprašanje je, če bodo Fame Asylum res uspeli odpreti oči celi generaciji za begunce in priseljence slepih Britancev, toda gotovo jim ne škodi, da jih je pod svoje okrilje vzel tudi Almir Koldzic, eden od organizatorjev festivala Teden beguncev, ki poteka na bregovih reke Thames. "Prizadevamo si, da ljudje v beguncih ne bi videli le brezimne sive množice, tihe grožnje ali gole statistike, kot jih pogosto predstavljajo mediji."

Druga plat medalje
Seveda bi projektu lahko očitali tudi, da gre le za izkoriščanje ljudi v resni življenjski zagati. Van Long je na primer iz Vietnama na skrivaj prišel na kmečkem vozu, med potjo pa je izgubil vsako sled za svojim očetom, s kateri je potoval. Naučil se je angleško, ker bi rad študiral in delal – še bolj pa si želi nastopati v skupini.. "To so moje sanje ... obožujem Westlife in Boyzone", zatrjuje van Long.