Nagrado bodo na dogodku bogatega programa podelili med 13. in 17. decembrom v Rimu, kjer bodo razglasili tudi dobitnika 16. evropske gledališke nagrade.
Nagrado evropska gledališka stvarnost (Europe Theatre Prize Theatrical Realities - EPTR) so ustanovili leta 1990, med dozdajšnjimi dobitniki pa so Anatolij Vasiljev, Christoph Marthaler, Romeo Castellucci, Thomas Ostermeier, Katie Mitchell, Heiner Goebbels, Rimini Protokoll, Pippo Delbono, Guy Cassiers in Krzysztof Warlikowski.
Žirija sodeluje pri izboru kandidatov s pridruženimi člani organov nagrade - Zvezo evropskih gledališč, Mednarodno zvezo gledaliških kritikov, Mednarodnim gledališkim inštitutom, Unescom, Zvezo evropskih festivalov, nekdanjimi nagrajenci, predstavniki evropskih gledaliških festivalov, gledališči, institucijami in kritiki večjih evropskih časopisov.
Za celotno pot na področju mednarodnega gledališča
Evropsko gledališko nagrado pa podeljuje Evropska komisija od leta 1986, in sicer je namenjena posameznikom za njihovo celotno umetniško pot na polju mednarodnega gledališča. Evropski parlament in Evropski svet sta nagrado podprla kot evropsko organizacijo kulturnega interesa. Doslej so jo med drugim prejeli Ariane Mnouchkine, Peter Brook, Heiner Müller, Robert Wilson, Luca Ronconi, Vaclav Havel, Pina Bausch, Harold Pinter, Robert Lepage, Patrice Chereau, Krystian Lupa in Peter Stein.
Odpiranje novih prostorov izražanja in doživljanja
Letošnja nominiranka Karmina Šilec je svojo dirigentsko pot začela že pri 16 letih. Pozneje je diplomirala na Akademiji za glasbo v Zagrebu. V vokalno glasbo je vnesla svežino ter odprla nove prostore izraza, prepričljivosti, intenzivnosti doživljanja in komunikacije. S konceptom choregie in inovativnimi posegi je vokalni glasbi razprla prostor h kompleksnim večzvrstnim umetniškim dogodkom - projektom, izvajanim na uglednih festivalih po vsem svetu.
Kot dirigentka in režiserka ustvarja projekte z različnimi ansambli - Carmino Slovenico, ansamblom Kebataola, Opero Basel, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, Opero in baletom SNG Ljubljana in SNG Maribor, Slovenskim projektnim zborom in številnimi ansambli po vsem svetu.
Če se bo decembra pridružila dobitnikom evropske gledališke nagrade za novo gledališko stvarnost, bo s tem dopolnila obsežno zbirko priznanj. Doslej je bila med drugim nagrajena z več kot 20 najvišjimi mednarodnimi nagradami na zborovskih tekmovanjih, mednarodno nagrado Robert Edler Prize za izjemen prispevek k zborovski stroki v svetovnem merilu, nagrado Prešernovega sklada, mednarodno nagrado Music Theatre Now, Glazerjevo listino in rusko zlato masko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje