Kitajce očarajo z besedili in dodelanim videzom. Foto: EPA
Kitajce očarajo z besedili in dodelanim videzom. Foto: EPA
Kdor želi navdušiti na karaokah, mora poznati pesmi fantovskih skupin z Zahoda. Foto: EPA
Spice Girls
Kitajcev dekliške skupine ne navdušijo tako kot fantovske. Foto: EPA

Fantovske skupine z nežnimi popbaladami in dodelanim videzom so velika uspešnica med kitajsko mladino, ki ceni okus skupin, kot sta Westlife in Boyzone. "Kitajska popularna glasba je tako zastarela," trdijo mladi, ki so trumoma hiteli na koncert skupine Westlife v Šanghaju. Okoli 10.000 vstopnic je bilo razprodanih, čeprav so cene zrasle do 200 dolarjev.

Karaoke za večjo priljubljenost
K priljubljenosti fantovskih skupin na Kitajskem veliko pripomorejo tudi karaoke, na katerih vsi prepevajo prav balade fantov z Zahoda. Popevčice, ki navadno prevladujejo na izdelkih fantovskih skupin, pa si popevajo ne le mladi - primata nimajo najstniška dekleta -, ampak tudi starejši. Kaj drugega jim niti ne ostane, saj na primer pesem Take me to Your Heart danske zasedbe Michael Learns to Rock predvajajo vedno in povsod, od trgovin in restavracij do avtobusov, tako da praktično vsi poznajo melodijo popevke.

50.000 Kitajcev v klubu oboževalcev
Svoje pove tudi podatek o prodajanosti albumov in udeležbi v klubih oboževalcev. Westlife se tako lahko pohvalijo, da je v njihov klub oboževalcev samo na Kitajskem šteje 50.000 članov, prodanih pa je bilo tudi 10.000 izvodov njihovega lani izdanega albuma Face to Face, čeprav na Kitajskem piratstvo cveti.

Kitajska foklora jih ne zanima
Podatki o zanimanju za koncerte pa dobijo pravo vrednost šele ob primerjavi. Dva dneva pred koncertom Westlife so v šanghajskem gledališču Majestic uprizorili predstavo o prvih letih Kitajske komunistične stranke, kot jih je popisal ameriški novinar Edgar Snow. Čeprav predstava temelji na nekaterih osnovnih elementih kitajske komunistične folklore, pa so študenti, ki so hiteli na koncert irske skupine, priznali, da ne za avtorja ne za predstavo niso slišali še nikoli, dodali pa so še, da dvomijo, da bi koga sploh zanimala. "Če sem čisto iskren, se mi zdi malo čudno, ampak bolj sem seznanjem s Kitajsko pred več stoletji kot s tem, kaj se je v državi dogajalo v zadnjem stoletju," je še izjavil eden izmed študentov, ki bolj ceni zahodno glasbo.