Bowiejeva selitev v Berlin je porodila tako imenovano berlinsko trilogijo, ki jo sestavljajo albumi Low, Heroes in Lodger. Foto:
Bowiejeva selitev v Berlin je porodila tako imenovano berlinsko trilogijo, ki jo sestavljajo albumi Low, Heroes in Lodger. Foto:
PJ Harvey
PJ Harvey se je v New Yorku odlično znašla. Nastal je album Stroies from the City, Stories from the Sea. Foto: EPA
Marvin Gaye
Marvin Gaye je pred težavami z drogami in neplačanimi davki pobegnil v zatišje belgijskega pristanišča in posnel izredno uspešen album Midnight Love.

Med najbolj znamenitimi primeri so zagotovo selitve v Berlin. David Bowie se je tja preselil konec sedemdesetih, da bi se otresel zasvojenosti s kokainom, ostal pa je precej dlje in v nemškem zasnoval tri albume: Low, Heroes in Lodger. Berlin je pritegnil tudi Nicka Cava, ki je tam ustvaril nekaj najbolj 'ekspresionističnih' skladb svoje skupine The Birthday Party. Berlin pa je tudi mesto, kjer so album Achtung Baby snemali U2 in kamor se je za nekaj let preselil Martin Gore, glavni avtor glasbe in besedil skupine Depeche Mode.

Rock sredi idiličnega francoskega podeželja
S postankom v Berlinu se iskanje navdiha in nove glasbene poti za Davida Bowieja ni končalo. Tako kot je v slogu kameleona spreminjal svojo podobo, je spreminjal tudi značaj svoje glasbe in pri tem si je pomagal s selitvami. Ko se je odločil za snemanje bolj s soulom prežetega albuma, se je odpravil v Philadelphio - to je naredil tudi Elton John -, album Low, katerega zasnovo je Bowie naredil v Berlinu, pa so posneli v idiličnem in šarmantnem okolju francoskega podeželja, natančneje v starem gradu Château d'Hérou-ville. Kot so zapisali v časopisu The Times, so v tem gradu med drugimi snemali tudi glamrockerji T-Rex, Pink Floyd, Iggy Pop in Elton John.

PJ Harvey dobro dene newyorški zrak
Tudi ženske niso izjema, ko gre za iskanje navdiha v tujih krajih. Glasbeni kritiki so si enotni, da je selitev v New York izredno koristila Britanki PJ Harvey. Življenje v hektičnem kozmopolitskem okolju je porodilo izvrsten album Stories from the City, Stories from the Sea. Bolj na jug pa se je podala Kanadčanka Nelly Furtado. V mestu zabave Miamiju je našla svoj 'novi jaz' in postala nova zvezdnica r'n'b scene.

Marvin Gaye v belgijskem pristanišču
Za eno najbolj nenavadnih selitev pa je poskrbel Marvin Gaye. Legenda soula in r'n'b-ja se je na začetku 80. let odločil za postanek v prav nič zvezdniškem ali z glasbeno industrijo zaznamovanem belgijskem pristanišču Ostend. Gaye, ki je skušal predvsem 'pobegniti' pred vsemi nadlogami, ki so ga pestile v ZDA - mučila ga je zasvojenost z drogami, zaradi neplačevanja davkov pa sta mu grozila zaporna kazen in bankrot -, je v Belgiji posnel album, s katerim se je vrnil med velike zvezde soula. To je bil album Midnight Love (1982), na katerem je tudi velika uspešnica Sexual Healing.

To je le nekaj primerov selitev, ki naj bi porodile navdih in odličen album. Ogromno 'selitev' smo seveda izpustili, saj bi prav tako lahko omenili potovanje Elvisa Costella v Nashville, 'premik' Roda Stewarta v Los Angeles, nenazadnje pa tudi Madonnino selitev v London.

Polona Balantič