Carreras in Ritchie sta nastopila med ruševinami nekdanje rezidence libijskega samodržca Moamerja Gadafija, ki so jo 15. aprila 1986 do tal porušile rakete ameriške vojske. Napad, ki naj bi bil le del zastraševalne akcije in naj ne bi povzročil nobenih žrtev med civilisti, je ukazal tedanji ameriški predsednik Ronald Reagan. A vse ni šlo po načrtih in v napadu je umrlo 40 nedolžnih Libijcev. Dobrodelni koncert med ruševinami naj bi pomagal krepiti zavest o nujnosti sožitja med narodi.
Lionel Ritchie namesto uradnih ameriških predstavnikovReagan je napad opravičil s sklicevanjem na teroristični napad v Berlinu. Libijski teroristi so le mesec dni pred ameriškim napadom na mesti Tripoli in Benghazi v nemški diskoteki ubili tri ljudi; ena od žrtev je bil ameriški vojak. "Dvoboja" med ZDA in Libijo pa z ameriškim povračilnim napadom ni bilo konec, saj je Libija od ZDA zahtevala povračilo za škodo, ki so jo povzročile rakete. Brez uspeha. Tako je nastop Lionela Ritchieja pravzaprav prva simbolna odškodnina, ki je iz ZDA prispela v Libijo.
Dobrodelnost z Gadafijevim podpisom
Severnoafriška država se je svetu začela odpirati šele po letu 2003, ko je vlada Moamerja Gadafija privolila v uničenje nekaterih sekcij oborožitve domače vojske. Tudi dobrodelni koncert z Lionelom Ritchiejem in Josejem Carrerasom naj bi bil del te nove politike odpiranja prej neprepustnih libijskih meja. Na to namiguje tudi dejstvo, da je koncert pomagal organizirati prav Gadafijev sin Muatassim.
Njegova družba Lybia Holdings, ki je organizirala koncert, je v tiskovnem sporočilu zapisala: "Danes Libija prek glasbe v svet pošilja sporočilo harmonije in miru ." Podobno je namen koncerta povzel tudi znameniti španski tenorist: "Glasba je simbol harmonije med vsemi kulturami in ljudmi. Ponosen sem, da sem dela tega koncerta."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje