12 mogočnih glasov doni v Gallusovi dvorani. Foto: Cankarjev dom
12 mogočnih glasov doni v Gallusovi dvorani. Foto: Cankarjev dom
Zbor ruske patriarhije
Zbor ruske patriarhije je tudi uradni predstavnik ruske Pravoslavne cerkve. Foto: Cankarjev dom
Zbor ruske patriarhije
Osebni projekt Anatolija Grindenka. Foto: Cankarjev dom

Uradni predstavnik ruske Pravoslavne cerkve in edini vokalni ansambel, ki teoretska muzikološka raziskovanja in rekonstrukcije rokopisov iz obdobja med 12. in 17. stoletjem dopolnjuje z izvajanjem pravoslavne liturgije, je zapel v Cankarjevem domu.



Težka pot do uveljavitve
Anatolij Grindenko je zbor že v samem začetku vzpostavil kot vokalni ansambel za poustvarjanje liturgične zborovske glasbe. Kot svoj uradni zbor pa je Moskovski patriarhat skupino ustoličil leta 1998. Čeprav zbor odlikujejo izjemni glasovi 12 pevcev in skrbno izbran program, pa pot projekta Anatolija Grindenka ni bila vedno lahka.

V obdobju pred razpadom Sovjetske zveze, ki je bila tako kot vse države realnega socializma precej neugodno okolje za delovanje vseh, katerih dejavnost je bila povezana z verskim izročilom, se je zbor srečeval s številnimi težavami. Po političnih spremembah na prehodu 80. v 90. leta 20. stoletja se je zbor hitro uveljavil kot ugleden člen ruskega kulturnega življenja, kmalu pa se je podal tudi v tujino, kjer je hitro osvojil glasbene sladokusce.

Zgodovinsko glasbeno izročilo drugič
Za razvoj zbora ruske patriarhije vse od začetkov skrbi ustanovitelj in umetniški vodja zbora Anatolij Grindenko; v zapisu njegovih kvalifikacij najdemo zapisane izraze: muzikolog, teolog, zborovodja, kontrabasist, gambist (glasbenik na violi de gamba) in izvajalec stare glasbe. Poleg dela v zboru ruske patriarhije Grinsenkov čas zapolnjuje tudi sodelovanje v triu, ki velja za enega začetniških in najbolj znanih ansamblov izvajanja historičnega glasbenega izročila v Rusiji. V triu sodelujeta še Grindenkova sestra Tatjana Grindenko in čembalist Aleksej Ljubimov.