Priznanje za svoj prispevek h glasbeni umetnosti bodo namreč prejeli člani skupine Led Zeppelin in ruski dirigent Valerij Gergiev. Lavreati so priznanje polar, za katerega je dal pobudo Stig "Stikkan" Anderson, nekdanji menedžer skupine Abba, prejeli v Koncertni dvorani v Stockholmu, kjer tudi podeljujejo Nobelove nagrade. Vsak izmed nagrajencev, ki jih je s stiskom roke počastil tudi švedski kralj Carl XVI Gustaf, prejme milijon švedskih kron oziroma 126.000 ameriških dolarjev nagrade. Člani skupine Led Zeppelin si bodo morali denar seveda razdeliti.
Skrivnostna in napredna glasbaBritanski začetniki hard rocka so priznanje polar prejeli za svojo "igrivo in eksperimentalno glasbo, kombinirano z visokoeklektičnimi elementi, ki prinaša dve temeljni temi: skrivnostnost in izvorno energijo". Skupina je v sestavi Robert Plant, Jimmy Page, John Paul Jones in John Bonham svoj pohod po vrhovih glasbenih lestvic začela leta 1968. Po smrti Johna Bonhama leta 1980 so se razšli, Jimmy Page in Robert Plant pa sta nadaljevala sodelovanje kot duo Page & Plant. Led Zeppelin so posneli devet studijskih albumov, ki tvorijo nepogrešljiv del zgodovine rocka. Do danes so prodali več kot 200 izvodov albumov skupine Led Zeppelin.
Vez z glasbeno tradicijo
Valerij Gergiev prihaja iz povsem drugega sveta. Od leta 1996 deluje kot ravnatelj in umetniški vodja Mariinskega gledališča v Sankt Peterburgu. Gergiev s svojim izjemnim poznavanjem glasbe in s svojim delom dirigenta na novo vzpostavlja odnos občinstva z veliko glasbeno tradicijo. Uspelo mu je razviti in utrditi pomen umetniške glasbe v tem času večnih sprememb.
Prvi glasbeni Nobelovec: Paul McCartney
Kot povsem prvi je nagrado polar iz rok švedskega kralja leta 1992 dobil Paul Mccartney, ki si je tedaj priznanje delil z baltskimi državami. O dobitnikih najuglednejše glasbene nagrade na svetu odločajo člani družine Stiga Andersona, Družba švedskih skladateljev priljubljene glasbe in Švedska družba za avtorske pravice. Lanski nagrajenci so bili brazilski glasbenik in minister za kulturo Gilberto Gil in nemški baritonist Dietrich Fischer-Dieskau.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje