Nekaj ur pred smrtjo je 76-letna Makeba, za katero je bil usoden srčni infarkt, pela v podporo italijanskemu pisatelju in novinarju Robertu Savianu, kateremu zaradi knjige Gomora grozijo s smrtjo. Z Makebino smrtjo Južnoafriška republika in svet nista izgubila le odlične pevke, ampak tudi pogumno damo z velikim srcem. Miriam Makeba je namreč že leta 1963 pričala pred posebnim odborom OZN-a za apartheid in pozvala k mednarodnemu bojkotu JAR-a, leta 1986 pa je za svoja prizadevanja prejela tudi mirovno nagrado Daga Hammarskjölda. Kot borka za svobodno Afriko, ki tedaj še ni bila osvobojena kolonialnega jarma, se je izkazala že prej in leta 1960 ji je domovina preklicala potni list, kmalu pa so bile v JAR-u prepovedane tudi njene plošče.
Prva Afričanka z grammyjemMiriam Makeba je pozneje živela na Gvineji in v ZDA, v šestdesetih pa je postala prva temnopolta pevka, ki je prejela grammyja. Nagrado je leta 1966 osvojila skupaj s Harryjem Belafontejem, in sicer za njun skupni album An Evening with Belafonte/Makeba (Večer z Belafontejem/Makebo), ki je bil razglašen za najboljši album folka in je govoril o težkih razmerah Južnoafričanov v obdobju apartheida. Odprava tega skrajnega rasističnega sistema je odprla možnost za vrnitev Miriam Makeba v domovino. Ob vrnitvi v devetdesetih je Makeba dejala: "Prerodila sem se. Moja glasba je bila tako dolgo prepovedana, a so me imeli ljudje še vedno radi. Bila sem tako ganjena, da sem odšla domov in se zjokala."
Prepoznavno klikanje
Tudi v letih izgnanstva duh Južnoafriške republike nikoli ni izginil iz glasbe Miriam Makeba Slovela je ravno po petju, v katerega so bili vključeni za južnoafriški jezik značilni klikajoči glasovi. S takšno glasbo je leta 1932 rojena pevka prodrla v svet in ena izmed njenih največjih uspešnic se imenuje Click Song. Sicer je Makeba pozornost v tujini prvič pritegnila kot pevka v zasedbi Manhattan Brothers, ki se je leta 1959 podala na ameriško turnejo. To je bil tudi začetek njene kariere, katero je kronal naziv prve afriške pevske superzvezde.
Njene vrednosti se je v zadnjih letih vedno bolj zavedala tudi južnoafriška oblast. Ob njeni smrti je tako ministrstvo za umetnost in kulturo izjavilo: "Njena smrt je izguba ne le za južnoafriško družbo, temveč za človeštvo sploh."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje