Mariborske simfonike je vodil Robert Šervenikas. Foto: Cankarjev dom
Mariborske simfonike je vodil Robert Šervenikas. Foto: Cankarjev dom
Müza Rubackyte
Müza Rubackyte je koncertirala že pri sedmih letih. Foto: Cankarjev dom
Program ponuja tudi delo Alda Kumra. Foto: RTV SLO

Na koncertu sta se kot gosta predstavila dirigent Robert Šervenikas in pianistka Müza Rubackyte. V programu, ki so ga nastopajoči pripravili, je bilo mogoče prvič prisluhniti Suiti sedmega dne slovenskega skladatelja Alda Kumra. Glasbeniki pa so ponudili še koncert za klavir in orkester št. 2 v A-duru skladatelja Franza Liszta in Simfonijo št. 3 v A-molu op. 44 avtorja Sergeja Rahmanina. Po ponovi koncerta 7. aprila se bodo simfoniki preselili še v dvorano Slovenskega narodnega gledališča Maribor.



Ko se glasba dotakne narave
"Če že moramo v glasbi iskati neke zunajglasbene vsebine, potem se Suita sedmega dne dotika narave in njene vsebine, dotika se zgodb in občutij, ki nam jih vzbuja. Malokrat se zavemo, kako z lahkoto bi obstajala tudi brez nas, brez naših doživljanj in premislekov, na kakšen način in koliko ji še pripadamo. Prvih sedem dni je po pripovedovanju z lahkoto bivala sama. Pa vendar smo tu: sredi gozdov, poskočnih potokov, počasnih rek, jutranjih meglic, dežja in sonca, sredi zvokov nemirnih ptic, sredi vonjav zelenih trav. Tu smo, del nje smo, in tudi glasba, ki jo pišemo, se vrača vanjo, saj so vibracije instrumentov le del njene fizike. Od nje se lahko veliko naučimo, lepoto doživljanja pa si moramo žal ustvariti sami," je o svojem ustvarjanju povedal skladatelj Kumar.

Gosta se predstavita
Dirigent Robert Šervenikas je začel z Litovskim nacionalnim simfoničnim orkestrom sodelovati leta 1993, trenutno pa je gostujoči dirigent tega ansambla. Ob tem tesno sodeluje tudi z Litovskim komornim orkestrom, komornima orkestroma Šiauiliai in Klaipeda in s Simfoničnim orkestrom litovske glasbene akademije.

Mueza Rubackyte se je glasbi zapisala v otroških letih in že s sedmimi leti v Vilni z Litovskim komornim orkestrom izvajala Haydnov Koncert za klavir in orkester v D-duru. Prvo nagrado je osvojila pri 13 letu, kjer ji je zmaga na nacionalnem tekmovanju mladih glasbenikov prinesla vpis na moskovski konservatorij Čajkovsk. V času študija je prejela prvo nagrado na klavirskem tekmovanju v Tallinnu, prve nagrade na konservatoriju kar v treh kategorijah: solističnem klavirju, komorni glasbi in spremljanju, ob tem pa še nagrado na vsezveznem tekmovanju v St. Peterburgu.