Foto:
Foto:
Maroltovci ohranjajo plese slovenskega narodnega območja.

V Cankarjevem domu so člani skupine s plesnimi točkami obudili bisere Ramovševe ustvarjalnosti. Folkloristom so se pridružili dekleta iz skupine Katice in plesalci iz Folklorne skupine COF.

Ohranjanje spomina na slovenske plese
Mirko Ramovš že 40 let vodi maroltovce, ki so, da bi ohranili slovensko narodno plesno izročilo, na pobudo etnomuzikologa Franceta Marolta začeli delovati leta 1948. Mirko Ramovš se je v času študija posvečal slovenskemu jeziku in književnosti, kasneje pa ga je prevzela slovenska glasbeno-plesna dediščina in postal je sodelavec Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU.

Ne le praktik, tudi teoretik
Poleg oživljanja plesov na odru se Ramovš posveča tudi pisanju o slovenski plesni dediščini. Do sedaj so izpod njegovega peresa prišle že antologija slovenskih ljudskih plesov Pelji me plesat, tri zbirke Polka je ukazana, napisal pa je tudi čez 50 koreografij slovenskih ljudskih plesov.

Za svoje dosežke je skupina prejela evropsko nagrado za ljudsko umetnost, zaslug folkloristov za ohranjanje slovenske kulturne dediščine pa se je spomnila tudi slovenska država in skupini podelila zlati častni znak svobode Republike Slovenije.

Plesi slovenskega ozemlja v najširšem pomenu besede
Skupino sestavlja kar 130 plesalcev, njen program pa zajema plese, ki so jih danes ali pa v preteklosti plesali ne le prebivalci današnjega slovenskega narodnega ozemlja, temveč tudi prebivalci širših ozemelj, ki so jih nekoč tlačile noge pripadnikov slovenskega ljudstva.