Njegovo glasbo lahko poslušamo na več koncertih, teden pa se je v ponedeljek začel s koncertom violinista Juliana Rachlina z Litovskim komornim orkestrom, ki so gav Slovenski filharmoniji izvedli kar dvakrat.
Mozart je violinski koncert skoraj prezrl
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) ni bil le genialni skladatelj, ampak tudi odličen izvajalec na štirih instrumentih: na orglah, klavirju, violini in violi. A Mozartov prispevek k zvrsti violinskega koncerta je zelo majhen. Vseh pet koncertov je napisal sredi sedemdesetih let 18. stoletja in so zato relativno zgodnja dela. Pičlost "violinskega prispevka" je še toliko bolj presenetljiva zaradi skladateljeve vzgoje in izvora. Mozartov oče Leopold je bil namreč eden izmed najbolj cenjenih učiteljev violine svojega časa in avtor ene najvplivnejših in najbolj natančnih razprav o igri na violino v 18. stoletju.
Mozart je v petih koncertih za violino poudaril liričnost, izrazito, osebno ekspresivnost, ki je danes prepoznana kot prava "mozartovska". Violi je Mozart posvetil vidno vlogo v nekaterih svojih najboljših zrelih komornih kompozicijah. Ena takih je tudi Simfonia concertante v Es-duru, KV 364, ki bo strnila dvodnevni ciklus Mozartovih violinskih koncertov.
Rachlin tokrat z Litovci In Lidio Baich
32-letni Julian Rachlin je eden najboljših violinistov, ki ga odlikujejo energične interpretacije. Nastopa z vodilnimi svetovnimi orkestri in dirigenti, priznanje njegovi nadarjenosti in ustvarjanju pa je tudi mednarodna nagrada Accademie Musicale Chigiana. Rachlin, ki igra tudi violo, kot violist nastopa v različnih komornih sestavih. Litovski komorni orkester, ki mu bo delal družbo v Ljubljani, sodi med najuglednejše komorne orkestre na svetu.
Rusinja Lidia Baich je za violino poprijela že pri štirih letih, pri osmih pa prvič zmagala na mednarodnem tekmovanju. Leta 1998 je postala evropska glasbenica leta in od takrat je gostja vseh najpomembnejših koncertnih dvoran v Evropi. Baichova igra na violino iz leta 1727.
Litovski komorni orkester je nastal leta 1960 in se danes redno udeležuje najodmevnejših mednarodnih festivalov. Mozartovi glasbi namenjajo posebno pozornost, vključujoč vsa simfonična dela genialnega skladatelja, operi Cosi fan tutte in Don Giovanni ter vse instrumentalne koncerte. Pomembno mesto v repertoarju Litovcev imajo tudi Bachova dela, posvečajo pa se tudi sodobni glasbi – največkrat izvajajo dela Alfreda Schnittkeja in Arva Pärta.
Mozartov teden bodo nadaljevali ...
Koncertu Rachlina z Litovskim komornim orkestrom bosta sledila koncerta flavtista Stafana Bagliana, violončelista Erica Oskarja Huetterja in čembalista Andree Coena ter Evroazijskega filharmoničnega orkestra. "Mozartov teden" bo sklenil nastop salzburškega trobilnega kvinteta Juvavum Brass.
Z Dunaja ponovno v Ljubljano
Na Ljubljanskem gradu se bo 11. avgusta začel še Dunajski festival Mozartovega glasbenega filma. Pobudo za projekt je dalo mesto Dunaj, ki želi Mozartovo glasbo približati čim širšemu krogu ljudi. Deset večerov zapored si bo mogoče ogledati posnetke nepozabnih koncertov in Mozartovih oper v izvedbi svetovno priznanih orkestrov in opernih hiš.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje