Prvo ime letošnje Druge godbe je 'kralj rai glasbe' Khaled, ki je v 70. letih začel nastopati pod imenom Cheb Khaled (v arabščini mladenič Khaled). Na oder Križank bo 49-letni alžirski zvezdnik stopil 21. maja. Foto: EPA
Prvo ime letošnje Druge godbe je 'kralj rai glasbe' Khaled, ki je v 70. letih začel nastopati pod imenom Cheb Khaled (v arabščini mladenič Khaled). Na oder Križank bo 49-letni alžirski zvezdnik stopil 21. maja. Foto: EPA
'Vasulujski slavček' Oumou Sangare (zgoraj desno) v družbi Angelique Kidjo, Rokie Traore, Youssouja N'Dourja in Salifa Keite na koncertu Africa Live za boj proti malariji. Foto: EPA
Abd al Malik
Francoski raper Abd al Malik kongovskega porekla, 'le philosophe', bo v Križankah nastopil na prvi večer festivala. Pred njim bo letno gledališče ogreval Brane Završan s šansoni Jacquesa Brela. Foto: EPA

Za jubilejni festival pripravljajo sedem odličnih, žanrsko in geografsko raznolikih večerov z novimi zvezdami svetovne popularne glasbe in tudi z nekaj takimi, ki so zaznamovali zgodovino festivala, so zapisali v sporočilu za javnost.

Najokusnejše glasbene sadeže iz zgodovine Druga godba ponovno predstavlja s koncertoma svetovnih etnopop zvezd, alžirskim kraljem rai glasbe Khaledom in zahodnoafriško "zvezdo vseh zvezd" Oumou Sangare. Khaledov nastop bo priložnost za obujanje starih uspešnic, kot sta Didi in Aicha, ter za koncertno srečanje s plejado privlačnih novosti, ki bodo ugledale luč sveta aprila z novim albumom Liberté. Oumou Sangare se z novim albumom Seya ter s podporo založbe World Circuit, ki je zaslovela z zasedbo Buena Vista Social Club, predstavlja kot nepogrešljiva afriška koncertna atrakcija leta 2009.

Druge pa bo najbolj pritegnil francoski glasbenik leta 2008 Abd Al Malik, ki je s spajanjem hiphopa in šansona očaral mlado in staro. Ambasador medkulturnega dialoga 2008 in "le philosophe", kot mu pravijo, današnjo urbano glasbo prestavlja v novo razsežnost dojemanja, razmisleka in užitka. Njegov koncert bo uvedel slovenski igralec in pevec Brane Završan, ki bo pel Jacquesa Brela, ta pa bo rdeča nit uvodnega festivalskega večera na odru Križank.

V Križankah bodo izvorni ritem sambe v sodobni preobleki predstavili Brazilci Casuarina.
Slovenske barve bo zastopala skupina Bossa de novo, ki bo premierno prestavila novo ploščo Črno-bel portret.

Španska skupina Son de la Frontera igra samosvoj fusion flamenco, za katerega je prejela nešteto nagrad, med drugim leta 2007 nagrado grammy za najboljši flamenco.

Druga godba bo v obdobju intenzivnega odkrivanja zakladov etiopske glasbene produkcije prvič gostila enega najpopularnejših glasbenikov iz te države, Getatchewa Mekurio. Gre za gospoda, ki ga lahko po letu odkritja, starosti in pomembnosti za krajevno in mednarodno glasbeno prizorišče primerjamo s pokojnim kubanskim pianistom Rubenom Gonzalezom, le da igra maestro Mekuria saksofon. Družbo na Letnem odru Gale hale na AKC Metelkovi mu bodo delali nizozemski rockerji The Ex, ki praznujejo 30 let ustvarjanja in jih še vedno štejemo med najustvarjalnejše glasbenike na svetu.

Posebnost letošnjega festivala bo poznopopoldanski koncert Victorja Déméja v Klubu CD. Po skoraj tridesetih letih ustvarjanja je predstavnik afriškega mandingo bluesa Démé lani izdal izjemen prvenec. V istem prostoru se bodo predstavili še Derya Türkan, Uğur Işik in Renaud Garcia Fons ter na godalih reinterpretirali zapuščino iz zlate dobe otomanskega imperija.

Osrednje festivalsko dogajanje med 18. in 23. majem bosta dopolnila še dodatna koncertna dogodka: 2. junija bodo na Letnem odru Gale hale na AKC Metelkovi oder zasedli Američani Nomo z minimalistično, a surovo afrodžezovsko plesno mešanico, 7. junija pa bo letošnji festival postregel z mediteransko poslastico. Istrska skupina Vruja bo premierno predstavila svežo ploščo Ruj, ćupinj, žameštra, medtem ko bodo Korzičani, legendarni moški a capella septet A Filetta, končali jubilejni festival.

Ob glasbenem delu programa bodo letos prvič predstavljali tudi aktualno filmsko produkcijo na temo glasb sveta. V kavarni Kinodvora bodo maja ob četrtkih ob 22. uri predvajali filme African Underground: Democracy in Dakar, Mariem Hassan, the Voice of Sahara, Punta Soul! in 11 Ethio-punk Songs.

V kavarni Mestnega muzeja Ljubljana bo od 18. do 31. maja razstava vseh dosedanjih plakatov za festival Druga godba.

A. K.