Zanimivo bi bilo vedeti, koliko odstotkov razgrajačev posluša hiphop? Foto: EPA
Zanimivo bi bilo vedeti, koliko odstotkov razgrajačev posluša hiphop? Foto: EPA
So raperji prepevali tudi o požganih avtomobilih? Foto: EPA

Več kot 200 francoskih politikov je namreč podpisalo peticijo poslanca Francoisa Grosdidiera, ki zahteva sodni proces proti sedmim raperskim solistom in skupinam. Njihova besedila naj bi namreč mlade navduševala za rasizem in tako prispevala k navdušenemu sodelovanju v nemirih, ki so zadnje tedne pretresali Francijo.



Celodnevno pranje možganov
Francois Grosdidier, sicer član trenutno vodilne francoske stranke predsednika Jacquesa Chiraca, krivde ni zvalil le na glasbenike. Tudi radijske postaje niso nič boljše, saj so prostovoljno predvajale glasbo z besedili, v katerih se kar tare spodbud k nasilju in sovraštvu. Grosdidier je učinek besedil na mladino natančno razložil: "Ljudje cel dan poslušajo to glasbo in besedila se jim cel dan "vrtijo" po njihovih glavah; zato ni presenetljivo, če zagledajo "rdečo luč" v trenutku, ko gredo mimo njih policaji ali preprosto ljudje, ki so drugačni od njih samih."

Sezona lova na vrhuncu
"Odprtje sezone lova na raperje" pa ni bilo v pristojnosti Francoisa Grosdidiera. Proti enemu od obtoženih raperjev – njegovo umetniško ime je Monsiur R, pravo pa Richard Makela – je tožbo letos že vložil še en poslanec iz Chiracove konservativne stranke. Raper je že zavrnil vse očitke, da njegova besedila spodbujajo nasilje. Namen njegovih pesmi ni generiranje kriminala, ampak preprosto ustvarjanje hiphoperske umetnosti: "Hiphop je kruta umetnost, zato uporabljamo krute besede. To ni klic k nasilju."

Očitno pa se Monsieur R ne zaveda, da si tudi njegovi zvesti oboževalci in dobri poznavalci besedila hiphopa lahko razlagajo povsem drugače. Morda bi naslednjič veljalo na zgoščenko zapisati, da so besedila le izraz umetniškega navdiha in da nimajo nič skupnega z avtorjevimi političnimi prepričanji. Le kdo bi mu verjel?