Nova plošča Callejeros se prodaja v taki nakladi kot vse njihove prejšnje skupaj. Foto:
Nova plošča Callejeros se prodaja v taki nakladi kot vse njihove prejšnje skupaj. Foto:
Callejeros še vedno ne morejo stopiti a oder - če nočejo, da jih publika izžvižga.
Demonstracije v Buenos Airesu
Po požaru so svojci žrtev z demonstracijo zahtevali sodne ukrepe proti krivcem za požar.

Callejeros niso bili v množici, ki se je tisto noč gnetla v diskoteki Republica Cromanon, ampak so bili razlog zanjo - v klubu so imeli namreč koncert. Člani skupine še vedno čakajo na sojenje, saj jih obtožnica bremeni krivde za smrt oboževalcev (med katerimi so bili tudi njihovi bližnji sorodniki in dekleta).

Kljub tragediji je skupina preživela - še več, njihov zadnji album, Señales, je njihov do sedaj najbolje prodajani album. Na dan izida, 11. maja letos, so v roku pičlih nekaj ur prodali celotno naklado 20 tisoč kopij, pa čeprav izida skoraj niso oglaševali. "Zdelo se nam je, da bi bilo nespoštljivo izid albuma pospremiti z močno reklamno kampanjo, zato nismo dajali intervjujev ali hodili okrog radijskih postaj. Odločili smo se, naj namesto nas govori glasba," pravi pevec Pato Santos Fontanet.

Odpiranje starih ran
Santos Fontanet poudarja tudi, da se sicer veliko novih skladb loteva tematike bolečine in izgube, da pa nobena neposredno ne govori o požaru v diskoteki. "Zelo težko je bilo znova prijeti za kitaro, kaj šele pisati pesmi, ampak sčasoma se je navdih vrnil. Najprej so nastajale neznansko žalostne skladbe, kasneje pa smo se lahko odprli tudi drugim temam."

Škandaloznost gre za med ...
Plošča Señales je celoten izdelek: ob vsaki pesmi je zaznamovan natančen datum njenega nastanka, spremne knjižice pa so opremljene z umetniškimi grafikami; to je ceno ploščka s pričakovanih 10 dolarjev v Argentini dvignilo na zasoljenih 15, kar je za domačega izvajalca rekordna vsota.

Vse še ni pozabljeno
Vseeno pa Callejerose čaka še en izziv: vrnitev na koncertne odre, ki se je izkazala za trši oreh, kot so pričakovali. Župani več mest so v zadnjem času javno izjavili, da skupina v njihovem kraju "ni dobrodošla", starši žrtev iz leta 2004 pa so organizirali bojkote in javne demonstracije. Ponekod so šli celo tako daleč, da so krajevne oblasti zaprle prodajana mesta vstopnic, da ne bi nastali nemiri.