V Dobreču vsak otrok prepozna zvok tamburice. Foto: Tamburaški orkester Dobreč
V Dobreču vsak otrok prepozna zvok tamburice. Foto: Tamburaški orkester Dobreč
Tamburaški orkester Dobreč
Festival v Dragatušu predstavlja tamburaško tradicijo jugovzhodne in srednje Evrope. Foto: Tamburaški orkester Dobreč
Tamburaški orkester iz Banjaluke
Tamburači iz Dragatuša so že stalni gostje tamburaških festivalov pri nas in v tujini. Foto: Tamburaški orkester Dobreč

Da se je pobuda za organizacijo mednarodnega festivala tamburaških orkestrov in skupin porodila ravno v kraju sredi Bele krajine, ni presenetljivo, saj je kraj, ki ta konec tedna gosti ducat tamburaških orkestrov, od konca 1. svetovne vojne središče tamburaštva v Sloveniji.



Šala, ki pove vse o Dragatušu
Festival skuša pozornost usmeriti na glasbilo, ki je vse prepogosto zapostavljeno in ki ga v Sloveniji ne poznamo prav dobro, čeprav ga je mogoče dobro uporabiti v zvrstno zelo različnih zasedbah. Zgodovina tamburaštva v Dragatušu sega v obdobje po prvi svetovni vojni, tamburaštvo pa se je med domačini ohranilo do danes. Preigravanje strun tamburice je v Dragatušu celo tako priljubljeno, da med domačini kroži šala, da ima Dragatuš največ tamburašev na kvadratni meter. Za to skrbijo tudi v krajevni osnovni šoli, kjer vztrajno vzgajajo tamburaški podmladek.

V Dragatušu danes deluje več tamburaških skupin. To so tamburaši Folklorne skupine Dragatuš, tamburaška skupina Vodomec in Tamburaški orkester Dobreč. Slednji, ki 'uspeva' v okviru kulturno-umetniškega društva Dobreč, je Slovenijo zastopal že na več festivalih v tujini in je verjetno prispeval tudi k temu, da je občinski svet občine Črnomelj kulturno-umetniškemu društvu Dobreč podelil Župančičevo plaketo, priznanje za največje zasluge in uspehe v občini na kulturnem področju, za leto 2005.

Niso vse tamburice enake
Festival tamburico predstavlja tudi nekoliko drugače. KUD Dobreč je pripravil razstavo Tamburica skozi čas, ki predstavlja različne tipe tamburice in tudi različne tehnike igranja nanjo. Glasbeno dogajanje pa je dopolnila še predstavitev knjige Po sledeh tamburaštva na koroškem avtorjev Vlaste Lokar Lavrenčič in Hanzija Gabriela.

Festival tamburaštva je primerna priložnost za zagon še nekaj kulturnih dogodkov. Tako je festival prinesel tudi začetek projekta Belokranjska kiparska pot. Začetek poti bo v Dragatušu, muzej na prostem pa naj bi vsako leto pridobil nekaj novih ambientalnih skulptur. Letos bo v mednarodni kiparski koloniji sodelovalo nekaj akademskih kiparjev in njihova dela bodo razstavljena v Dragatušu. Morda bo formo katerega spodbudila tudi glasba krajevnih tamburašev.