Basist in skladatelj, ki je rodno Kubo za Ameriko zamenjal že v začetku 60. let, je nastopal do zadnjih nekaj mesecev pred smrtjo. Glasba, ki jo danes poznamo kot mambo, naj bi se rodila iz glasbenih improvizacij, s katerimi sta si z bratom, zdaj že pokojnim multiinstrumentalistom Orestesom Lopezom, krajšala čas.
Iz pozabe ga je rešil Andy Garcia
Cachao je še nedavno sodeloval pri snemanju najnovejšega albuma Glorie Estefan (90 Millas), še prej pa tudi s Titom Puentejem. Ameriški igralec kubanskega rodu Andy Garcia je o njem leta 1993 posnel dokumentarec, v katerem ga je med drugim poimenoval za "glasbenega očeta" Kubancev.
Pokojni glasbenik se je leta 1918 rodil v Havani, v družini glasbenikov. Že kot najstnik je igral v orkestru, med drugim pod taktirko mojstrov Herberta von Karajana in Igorja Stravinskega. Sprva je skladal predvsem glasbo, ki je temeljila na kubanski glasbeni tradiciji son. Mambo se je rodil v 30. letih 20. stoletja, ko je že znanemu danzonu (počasnejši, plesni glasbi) dodal afriško-kubanske elemente. Novi žanr je "izbruhnil" v petdesetih, od takrat pa je stalnica najrazličnejših džezovskih repertoarjev.
Leta 2003 je Cachao dobil svojo zvezdo na hollywoodskem pločniku slavnih (posvetil jo je "vsej Latinski Ameriki in ZDA"), leto pozneje pa za album Ahora Si še grammyja.
A. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje