Mouskourijeva je ena maloštevilnih grških pevk, ki je uspela v tujini. Lahko bi jo imenovali tudi Maria Callas džeza in popa, čeprav je njena kariera precej daljša, kot je bila kariera lastnice znamenitega dramatičnega soprana. Nano Mouskouri je odkril Quincy Jones, ki jo je povabil na snemanje v New York. To je bilo leta 1962, iz Grčije pa se je Mouskourijeva odselila leto pozneje in si dom ustvarila v Parizu. Danes živi v Švici.
Več kot 300 milijonov prodanih izvodov albumovS prejemom odlikovanja je Mouskourijeva tudi sklenila svojo glasbeno kariero. Nekaj ur pred slovesnostjo v atenski mestni skupščini je 74-letnica nastopila na poslovilnem koncertu. Skopi povzetek njenih glasbenih dosežkov pove, da je Nana Mouskouri v petdesetih letih prodala 300 milijonov plošč, prejela pa je tudi 350 zlatih in platinastih plošč. Nana Mouskouri je prepevala v angleškem, francoskem, grškem, italijanskem, nemškem, španskem in drugih jezikih, sodelovala pa je tudi z glasbeniki iz mnogih držav. Zato ni presenetljivo, da so se podelitve medalje udeležili diplomatski predstavniki več kot desetih držav, tudi Slovenije.
Političarka in mirovnica
Nana Mouskouri je ostala aktivna vse do zadnjega koncerta. Vsako leto je imela okoli 100 nastopov, leta 2004 pa je izdala zbirko svojih posnetkov na kar 34 zgoščenkah. Prav noben pevec ni do zdaj izdal svojih 'zbranih del', ki bi obsegala več kot 600 skladb. Mouskourijeva je ljudem segla v srce ne le kot umetnica, pač pa tudi kot dobrotnica. Od leta 1993 je bila Unicefova ambasadorka dobre volje, v tej vlogi pa je med drugim obiskala tudi sirote vojne v Bosni in Hercegovini. Svojo politično vlogo je vzela zelo zares in leta 1994 je postala tudi poslanka Evropskega parlamenta. Z razlago, da je pacifistka in da ne želi podpirati vojn, je leta 1999 odstopila s položaja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje