Berlinski filharmoniki so sami spodbudili raziskovanje svoje zgodovine v času vladavine nacizma. Foto: EPA
Berlinski filharmoniki so sami spodbudili raziskovanje svoje zgodovine v času vladavine nacizma. Foto: EPA
Wilhelm Furtwängler

Naslednji v vrsti je Berlinski filharmonični orkester. Še letos naj bi tako izšla knjiga, ki bo poskušala razkriti delovanje berlinskih filharmonikov med letoma 1933 in 1945, torej od začetka Hitlerjeve oblasti pa do sesutja tretjega rajha. Avtorju Mischi Asterju pri raziskovanju pomagajo tudi sodelavci orkestra, ki se lahko pohvali s kar 125-letno tradicijo. Pravzaprav je bila ugledna glasbena ustanova tista, ki je spodbudila raziskavo.

Furtwänglerjevo nihanje med pro- in protinacizmom
Kot je sporočila glavna menedžerka orkestra Pamela Rosenberg, se "nikoli niso sprijaznili z zgodovino filharmoničnega orkestra v času nacionalnega socializma", zato je skrajni čas, da se javnosti dokončno razkrije celotna resnica o delovanju orkestra, na katerega so bili ponosni tudi Hitler in njegovi sodelavci. Še posebej zanimive naj bi bile tiste strani knjige, na katerih bo popisan zanimiv in menda zelo kompleksen odnos med slovitim dirigentom Wilhelmom Furtwänglerjem in vodilnimi nacisti.

Furtwängler je bil namreč v zgodnjih tridesetih oster nasprotnik nacistične ideologije in kot nasprotnika oblasti so ga tudi odstavili z mesta dirigenta berlinskih filharmonikov. Po kratkem postanku v New Yorku pa se je vrnil. Zakaj in kako, še danes ni povsem jasno. Jasno pa je, da Furtwängler nikoli ni bil zgleden nacist, saj nikoli ni hotel pozdravljati z značilnim nacističnim pozdravom, pred seboj iztegnjeno roko.

Prikladen za propagando
Čeprav se je Furtwängler javno distanciral od režima, pa ga je slednji rad izrabljal v svoji propagandi. Dirigent je bil očitno za Hitlerjevo oblast "kot gradivo za propagando" zelo uporaben, saj mu je bilo spregledano celo prizadevanje za obvarovanje življenj svojih judovskih glasbenikov. Po vojni so Wilhelma Furtwänglerja "očistili" vseh obtožb sodelovanja z nacisti, sum, da jim tako zelo vendar ni bil nenaklonjen, pa je ostal.