Gallusova dvorana Cankarjevega doma je gostila prvi koncertni večer ciklusa Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Z ruskim romantikom iz uvodnega stavka smo imeli v mislih Sergeja Rahmaninova, ki je s svojim Koncertom za klavir in orkester št. 3 v d-molu zapolnil prvo polovico večera. V nadaljevanju je sledila Simfonija št. 1 Janeza Matičiča. Koncert pa je potekal pod vodstvom kitajskega dirigenta En Shaa, zvezda večera pa je verjetno bil mladi kitajski solist na klavirju Wenyu Shen.
Eden od vrhuncev velikega romantika
Sergej Rahmaninov (1873–1943) velja za zadnjega ruskega romantika. Varovanec samega Petra Iljiča Čajkovskega je rad poudarjal, da ga je ruska narodnost globoko zaznamovala. Tretji klavirski koncert v d-molu op. 30 je eden izmed njegovih slogovnih vrhuncev. Nastal je v istem obdobju kot vrsta drugih pomembnih del, od Druge simfonije, Prve in druge klavirske sonate in Liturgije sv. Janeza Krizostoma do cikla Preludijev op. 32. Novembra 1909 se je Rahmaninov odpravil na svojo prvo turnejo po Ameriki in tam naj bi predstavil tudi novo koncertno delo, napisano poleti istega leta. Sredi turneje pa se mu je vse skupaj uprlo, pretrgal je pogodbo za nadaljnje koncertiranje in se vrnil v domovino.
V Tretjem klavirskem koncertu je Rahmaninov segel onkraj ustaljenih obzorij kompozicijske bistroumnosti in invencije. Podobno kot Druga simfonija izžareva tudi Tretji klavirski koncert polnokrvno in do konca razvito podobo skladateljevega izrazito melodičnega sloga.
Spomin na mladostno vznesenost
Skladatelj Janez Matičič, ki je letos praznoval osemdesetletnico, velja za enega od klasikov slovenske glasbe v 2. polovici 20. stoletja. Skladatelj, ki je sicer večino svojega ustvarjalnega obdobja preživel v Parizu, je naš duhovni svet obogatil z maloštevilnim, a mojstrskim opusom, v katerem vsako delo odpira nov svet. Prvo simfonijo je napisal še pred svojim prelomom s tradicionalno estetiko. Skladatelj o njej pravi, da je izraz njegovega mladostniškega občutenja in zato zelo romantična, da pa mu je kljub spremembam glasbene govorice in izraza, ki so ga od takrat doletele, še vedno ljuba.
Kitajski čudežni deček in novi dirigent
Mladi kitajski pianist Wenyu Shen, ki ni dopolnil še niti 20 let, je lani zmagal na mednarodnem tekmovanju Sergeja Rahmaninova v Los Angelesu in se tako uveljavil kot eden najboljših pianistov mlade generacije v svetovnem merilu. Na ljubljanskem koncertu mu bo delal družbo sonarodnjak - En Shao, ki bo do leta 2009 šef dirigent Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. En Shao v Sloveniji ni neznano ime - z omenjenim orkestrom je do sedaj izvedel vrsto uspešnih koncertov, naj omenimo le bleščečo izvedbo Berievih Ljudskih pesmi in Bartokovega Čudežnega mandarina v Cankarjevem domu januarja 2002 in gostovanje v Toblachu julija lani, kjer je orkester pod njegovim vodstovom z interpretacijo 9. simfonije Gustava Mahlerja navdušil občinstvo in kritike.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje